Wydarzenia specjalne

Edukowanie przez zabawę i działanie – dbamy o powietrze w Katowicach

21 marca 2017 roku, podczas całodziennych prelekcji w ramach programu Oddychaj Powietrzem, mieszkańcom Katowic rozdano blisko 700 czujników czadu. Przez edukowanie i zabawę TAURON zachęcał do podejmowania ekologicznych działań, zwłaszcza tych, które mają wymierny wpływ na ograniczenie niskiej emisji spalin, czyli wymiany starych pieców na ogrzewanie przyjazne dla środowiska.

Katowice były pierwszym miastem na drodze Programu Oddychaj Powietrzem, a w nim znamienici goście: Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach Jacek Kleszczewski oraz Prezes Korporacji Kominiarzy Polskich Waldemar Drożdżol. Swoje wsparcie dla inicjatywy Taurona okazał również Grzegorz Tobiszowski Wiceminister Energii.

Akcja w Katowicach była kolejną z szeregu działań zwalczających tzw. niską emisję. Całodzienne wydarzenie o charakterze informacyjno-edukacyjnym zostało skierowane do mieszkańców całej aglomeracji.

W programie liczne atrakcje m.in. gry i zabawy, edukacyjne, puzzle, gry planszowe, pogadanki na temat przyczyn powstawania i możliwości walki ze smogiem. Odwiedzający namiot TAURONA na katowickim rynku mogli na miejscu bezpłatnie poddać się badaniu spirometrycznemu, które jest pierwszym etapem w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChP.

Konsultanci TAURONA informowali mieszkańców o przyczynach i skutkach niskiej emisji i smogu oraz o sposobach walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem, dodatkowo było można uzyskać instruktaż dotyczący montażu czujek czadu.

– TAURON już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia w tym obszarze i dlatego w roku 2017 podeszliśmy do tego problemu systemowo. Przygotowaliśmy kompleksowy Program, który ukierunkowany jest zarówno na edukację i informowanie, jak i na przygotowanie konkretnych rozwiązań systemowych w postaci oferty TAURONA – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.