Dla mediów

Niektóre zawody, np. policjant lub przewodnik wycieczek, wymagają ciągłego przebywania na zewnątrz, niezależnie od panujących warunków i poziomu stężenia zanieczyszczeń. W tej sytuacji warto zastanowić się, w jaki sposób – przebywając przez większą część dnia na zewnątrz – możemy skutecznie obronić się przed smogiem? 

Pierwszą możliwością jest zakup maski przeciwsmogowej lub przeciwpyłowej ze specjalistycznymi filtrami. Obecnie na rynku pojawiło się wiele różnych typów masek, ale niestety sporo z nich nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed spalinami czy szkodliwymi gazami, dlatego przed zakupem należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu i sprawdzić badania dotyczące skuteczności filtrowania. Jeśli z jakiejś przyczyny nie możesz stosować maseczki, staraj się oddychać przez nos, który stanowi naturalny filtr i chociaż w pewnym stopniu oczyści powietrze. Osoby codziennie narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powinny wzbogacić swoją dietę o witaminy A, C, E, które neutralizują nadmiar wolnych rodników gromadzących się w organizmie. Pamiętajmy też o regularnym nawadnianiu organizmu. Świetnym pomysłem będzie spędzenie kilku wolnych dni w miejscach wolnych od zanieczyszczeń. W tym wypadku powinniśmy być jednak bardzo ostrożni, ponieważ bardzo często miejscowości kojarzone przez nas z czystym powietrzem w rzeczywistości są bardzo silnie skażone zanieczyszczeniami. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić aktualny stan powietrza na stronach internetowych – jak oddychajpowietrzem.pl – albo w serwisie z danymi z lokalnej stacji pomiarowej. 

Co zrobić, gdy jest smog i musisz przebywać na zewnątrz?


ŹRÓDŁA

Jak chronić się przed smogiem na co dzień? [w:] LoveAir, dostęp on-line: https://loveair.pl/jak-chronic-sie-przed-smogiem-na-codzien/ (28.03.2017).
– P. Stanisławski, Smog – jak się chronić, co robić? Naukowe spojrzenie [w:] Crazy Nauka – Największy blog popularnonaukowy w Polsce, dostęp on-line: http://www.crazynauka.pl/smog-jak-sie-chronic-co-robic-naukowe-spojrzenie/ (28.03.2017).
– Smog – jak działa na nasz organizm? Jak się przed nim chronić? [w:] Dzieci są ważne, dostęp on-line: http://dziecisawazne.pl/smogjak-dziala-na-nasz-organizm-jak-sie-przed-nim-chronic/ (28.03.2017).