Dla mediów

Smog jest na tyle uciążliwym zjawiskiem, że przedostaje się także do naszych mieszkań i domów. Każde pomieszczenie wymaga systematycznego odświeżania i wietrzenia. Jak uporać się, przynajmniej częściowo, z problemem zanieczyszczonego powietrza w naszym mieszkaniu, gdy za oknami panuje smog?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować problemu nieczystego powietrza w domu. Jedynym rozwiązaniem, poza mechanicznymi, wielofiltrowymi oczyszczaczami powietrza (coraz więcej produktów cenionych na świecie marek można znaleźć w sklepach AGD i u dystrybutorów), jest minimalizowanie negatywnych skutków wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Praktycznym domowym rozwiązaniem jest nasadzenie przed oknami domu lub mieszkania wysokich, gęstych drzew i innych roślin, które utrudnią przedostanie się smogu do środka. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to powinniśmy kupić rośliny doniczkowe pochłaniające zanieczyszczenia wewnątrz. Nie są one w stanie wyłapać metali ciężkich, ale na pewno pochłoną inne szkodliwe substancje. Doskonałymi i naturalnymi pochłaniaczami zanieczyszczeń w domu są wszelkiego rodzaju paprocie lub wężownice.

Co jakiś czas (a w zimie regularnie!) powinniśmy nawilżać powietrze w mieszkaniu, pozostawiając zagotowaną, gorącą wodę w pokoju. Stary sposób z pojemnikami z wodą wieszanymi na kaloryferach też się sprawdzi. Dzieki wymienionym zabiegom większe cząsteczki pod wpływem wilgoci opadną na ziemię i meble.

Innym sposobem jest zakup domowego oczyszczaczo-nawilżacza powietrza (cena urządzeń 2 w 1 z roku na rok jest niższa, co czyni je coraz bardziej dostępnymi), najlepiej wyposażonego w filtry węglowe i typu HEPA, by pochłaniać przykre zapachy, gazy, lotnych związków organicznych czy wywołujące alergie cząstki.

Coraz powszechniejszą praktyką jest jonizacja powietrza przy użyciu specjalistycznych urządzeń (spełnia tę funkcję część nawilżaczy). Proces jonowego oczyszczania powietrza polega na tym, że zanieczyszczenia wkradające się do mieszkania lub domu zostają nasycone ujemnymi jonami i opadają na ziemię, zamiast dostać się do naszego organizmu przez płuca. Warto, by te cząstki zostały jeszcze wyłapane przez specjalistyczny oczyszczacz powietrza (dostępne są urządzania 2 w 1).

Czy wystarczy nie wychodzić na zewnątrz?


OPRACOWANIE WŁASNE