Dla mediów

  • Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest przekonanie, że drewno to surowiec ekologiczny „z urzędu”, ponieważ nazywa się je źródłem odnawialnym. Należy pamiętać, że przy każdym spalaniu powstają produkty uboczne, które wpływają na złą jakość powietrza i drewno w tym przypadku nie jest żadnym wyjątkiem.

    W trakcie nieumiejętnego palenia zarówno węglem, jak i drewnem są wydzielane podobne, szkodliwe substancje. Można potocznie powiedzieć, że „dymią tak samo” i tak samo zatruwają środowisko naturalne. Różnica między paliwami polega na tym, że największą trucizną w węglu jest siarka, zaś w drewnie chlor.

    Wyróżnia się dwie techniki palenia drewnem:
  • - ostrą, podczas której w kominku jest swobodny dopływ powietrza, przez co dostarczamy do naszego pomieszczenia bardzo dużo energii cieplnej w krótkim czasie;
  • - tzw. kiszenie, podczas którego ograniczamy dostęp powietrza. Drewno dopala się powoli, dostarczając o wiele mniej ciepła. (Uwaga: ta technika powoduje dymienie i nadmierne powstawanie sadzy; niszczy kominek, może także wywołać pożar).
  • Drewno może być ekologicznym paliwem, pod warunkiem że zastosujemy efektywną technikę jego spalania (ostre palenie), dobierzemy odpowiedni surowiec i kominek. Dopiero inwestując w bufor ciepła, czyli kocioł z wodą, będziemy mogli „przechowywać” nagromadzone ciepło podczas ostrego palenia w kominku.

Drewno nie jest czystym paliwem

ŹRÓDŁO 
– Jak palić drewnem [w:] CzysteOgrzewanie.pl, dostępne on-line: http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/jak-palic-drewnem/ (29.03.2017).