Dla mediów

W Fabryce Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej powstał FSE01 – samochód elektryczny, który na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać 100 km, rozwijając przy tym maksymalną prędkość 135 km/h. Jak oznajmił dyrektor generalny, całość inwestycji kosztowała milion euro i już niebawem planowana jest seryjna produkcja modelu – 1000 sztuk rocznie.

Wszystko brzmi obiecująco, zgłoszono za to jedno „ale”… FSE01 ma kosztować ok. 100 tys. zł. Ta zapowiedź ostudziła zapał entuzjastów polskiej motoryzacji i wywołała niemałe oburzenie, ale też… pobudziła do działania konkurencję, która prześciga się w różnych projektach motoryzacyjnych. Warto wspomnieć chociażby o prototypie ELV001 – zaprojektowanym w Mielcu – czy o projekcie rozwijanym pod nazwą Varsovia (elektryczny pojazd ma być XXI-wiecznym następcą kultowej już marki Warszawa).

Na początku nie możemy się spodziewać, że cena takich pojazdów będzie niska. Na pewno duży koszt pojazdu zwróci się podczas eksploatacji. Twórcy ELV001 chwalą się, że przejazd 100 km ich pojazdem będzie kosztował zaledwie 4 zł.

Wszystkie plany wprowadzenia aut zasilanych na prąd brzmią obiecująco i na pewno w znaczący sposób zrewolucjonizują obecną motoryzację. Jako że będziemy mieć do czynienia z novum, nie możemy liczyć na to, że pojazdy elektryczne od razu trafią do sprzedaży w niskich cenach. Za to na pewno tanie okaże się użytkowanie takiego samochodu.

ŹRÓDŁO
– Nowy polski samochód z Mielca – ELV001 [w:] Moto Aktualności, dostęp on-line: http://moto.onet.pl/aktualnosci/nowy-polskisamochod-z-mielca-elv001/m5wdn (29.03.2017). 
– Hejt na polski samochód elektryczny. Dlaczego nigdy nic się nie podoba? [w:] Interia Motoryzacja, dostęp on-line: http://motoryzacja. interia.pl/wiadomosci/producenci/news-hejt-na-polski-samochod-elektryczny-dlaczego-nigdy-nic-sie-n,nId,2374345 (29.03.2017). 
– T. Sewastianowicz, Oto nowy samochód elektryczny z Polski. Produkcja w fabryce w Bielsku-Białej [w:] Dziennik.pl, dostęp on-line: http://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/545389,samochod-elektryczny-polskafabryka-samochodow-elektrycznych-w-bielsku-bialej.html (29.03.2017).Polski samochód elektryczny - czy Polaków będzie na niego stać!