Domowe sposoby na smog

Na szczęście nie brakuje prostych rozwiązań, dzięki którym możemy poprawić jakość powietrza
w naszych domach. Poznajmy je.

Powietrze, jakie jest, każdy widzi. Z tym że najważniejsze w powietrzu jest to, czego nie widzimy. Dorosły człowiek codziennie wykonuje nawet 22 tys. oddechów, a z każdym oddechem wchłania do 75 tys. cząsteczek kurzu. Co więc zrobić, żeby spokojnie odetchnąć?

Zacznijmy od rozważnego korzystania z elektroniki. Pracujące urządzenia, takie jak telewizor, komputer czy radio wytwarzają jony dodatnie, które pogarszają naszą psychiczną i fizyczną kondycję. Zadbajmy więc o to, żeby urządzenia, z których nie korzystamy, były wyłączone. A później rozejrzyjmy się po pokoju i poszukajmy przestrzeni dla roślin.

To bardzo wydajne, naturalne oczyszczacze powietrza. Nie tylko niwelują szkodliwe działanie urządzeń, ale i wchłaniają szkodliwe związki, w czym specjalizują się np. dobrze znane paprocie. Wśród najskuteczniejszych roślin antysmogowych znajdziemy również dracenę odwróconą, która doskonale neutralizuje formaldehyd i świetnie oczyszczający powietrze bluszcz pospolity, a do sypialni najlepiej wstawić wężownicę (sansevieria), która produkuje tlen nawet w nocy. Pomocna okazuje się nawet chryzantema wielokwiatowa, która przy okazji dodaje wnętrzu koloru.

Pamiętajmy także o odpowiedniej wilgotności powietrza. Jest to o tyle ważne, że od wody obecnej w powietrzu, szkodliwe pyły stają się ciężkie i opadają na ziemię, skąd łatwo możemy je odkurzyć.

Uwaga: przez zwykłe odkurzacze pyły po prostu przelatują i wracają do pomieszczenia, więc używajmy tych z filtrem HEPA lub zbiornikiem wodnym, z którego na pewno się nie wydostaną.

A skoro już usuwamy z powietrza szkodliwe cząsteczki, to nie zastępujmy ich nowymi i dajmy sobie spokój z aerozolami. Jeszcze większym zagrożeniem dla naszego układu oddechowego są popularne kadzidełka. Ich gęsty dym, który przykleja się po pęcherzyków płucnych, jest bardziej niebezpieczny niż ten tytoniowy.

Lepiej więc usiąść w pokoju z filiżanką zielonej herbaty, która oczyści z toksyn nasz układ krwionośny, i poszukać odpowiedniego elektronicznego oczyszczacza powietrza, bo ten, mimo pożytecznego działania roślin, w sezonie grzewczym może okazać się niezastąpiony.

Być może warto też zastanowić się nad zmianą systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie.

Wybierz swoje źródło ciepła