Kto ciągle robi dym?

Wiemy, jak wygląda i gdzie można spotkać go najczęściej. Ale czy mamy pewność, skąd pochodzi?
Przyjrzyjmy się smogowi.

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek dwóch czynników: zanieczyszczeń powietrza i wyżowej, bezwietrznej pogody. Kiedy ciśnienie jest wysokie, szkodliwe cząsteczki nie unoszą się do góry, tylko rozprzestrzeniają się blisko powierzchni ziemi, tworząc trującą mgłę. Brak wiatru z kolei powoduje, że smog nieruchomo zwisa nad naszymi głowami.

Chmura smogu wypełniona jest głównie cząsteczkami tlenków siarki i azotu, rakotwórczym benzopirenem oraz pyłami zawieszonymi PM 2,5 i PM10. To właśnie pyły stanowią największe zagrożenie dla zdrowia osób oddychających zanieczyszczonym powietrzem. Cząsteczki PM10, których średnica stanowi 1/5 grubości włosa, przenikają do oskrzeli, a PM2,5 są jeszcze mniejsze, przez co mogą dostać się do płuc i krwioobiegu.

Skąd jednak biorą się w powietrzu?

Przede wszystkim z naszych domów. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe i tzw. niska emisja - czyli palenie, czym popadnie. Do powszechnych źródeł ciepła w naszym kraju należą bowiem: muł węglowy i niskiej jakości węgiel, śmieci oraz tworzywa sztuczne. W ten sposób emitujemy do powietrza aż 87% benzopirenu i 52% pyłu PM10.

Po drugie: z naszych samochodów. Wśród nich najbardziej trujące są te ze starymi silnikami diesla. Aż 10% zanieczyszczeń pompujemy więc do swoich miast przez rury wydechowe. Tymczasem w Polsce na 1000 mieszkańców przypada już więcej samochodów niż w wielu miastach na zachodzie Europy, a spora część z nich, jak wiemy, nie jest pierwszej młodości.

Na niechlubnym podium trucicieli powietrza jest jeszcze przemysł. Ze źródeł przemysłowych pochodzi bowiem 17% pyłu zawieszonego PM10.

To główne, choć nie wszystkie, przyczyny powstawania smogu w Polsce. Jak widać, w kwestii poprawy jakości powietrza najwięcej do zrobienia mamy my sami. Co więc możemy zrobić?

Na początek warto przemyśleć wymianę starego pieca na jedno z ekologicznych i oszczędnych urządzeń. Na rynku dostępne są rozwiązania na każdą kieszeń, a bez względu na to, które z nowoczesnych źródeł ciepła wybierzemy, przyczynimy się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy my i nasi bliscy.

Wybierz źródło ciepła dla siebie

Poinformuj znajomych kto ciągle robi dym