Zmiana mocy przyłączeniowej

Wielkość mocy przyłączeniowej jest to maksymalna wartość mocy, jaką możesz pobierać z sieci. Tak zostało zaprojektowane i wybudowane przyłącze do Twojego obiektu. Sprawdź, jak możesz zmienić tę wielkość i kiedy warto to zrobić.

Pobranie z sieci większej wielkości mocy może skutkować zadziałaniem zabezpieczenia w przyłączu. W takim przypadku nie będziesz mógł korzystać z energii do czasu wymiany lub uruchomienia tego zabezpieczenia. Nie będziesz mógł również zamówić mocy umownej wyższej niż wielkość mocy przyłączeniowej. Przekroczenie mocy umownej skutkuje dodatkowymi opłatami, określonymi w taryfie. Aby uniknąć niekorzystnych dla Ciebie konsekwencji wynikających z przekroczenia mocy przyłączeniowej, konieczne jest dokonanie jej zwiększenia. 
Zmiana mocy przyłączeniowej może być konieczna, gdy:

często działają bezpieczniki przed licznikiem – „wybija korki”
planujesz instalację urządzeń o dużej mocy, których dotychczas nie używałeś – np. przy zakupie kuchenki elektrycznej w miejsce gazowej,
zmieniasz ogrzewanie mieszkania na elektryczne

Pamiętaj, aby wszelkie zmiany w instalacji elektrycznej wykonywały osoby posiadające odpowiednią wiedzę, potwierdzoną świadectwem kwalifikacyjnym. Aby zwiększyć moc przyłączeniową, należy przejść przez proces przyłączenia do sieci tak, jak w przypadku nowego obiektu. Opłata za przyłączenie pobierana jest za przyrost mocy przyłączeniowej. Zmniejszając moc przyłączeniową na stałe rezygnujesz z jej przydziału dla Twojego obiektu. Dlatego też przed zmniejszeniem mocy przyłączeniowej rozważ możliwość zmniejszenia wielkości mocy umownej. Powrót do wielkości mocy sprzed zmniejszenia wymagał będzie przeprowadzenia procesu przyłączenia tak jak w przypadku nowego obiektu oraz wniesienia opłaty za przyłączenie w wysokości wynikającej z przyrostu mocy przyłączeniowej.

Informację stworzyliśmy na podstawie treści, które są zamieszczone na stronie Operatora Systemu Dystrybucyjnego TAURON Dystrybucja S.A. 
Więcej informacji znajdziesz na www.tauron-dystrybucja.pl

Dowiedz się więcej

Informacje prawne

Przeczytaj więcej na temat warunków zawarcia umowy, sposobie i terminie zapłaty, warunkach odstąpienia od umowy, przedłużenia umowy czy reklamacji.