Zagrożenie dla bocianów
Dodatkowo organizujemy szkolenia dla swoich pracowników, aby wiedzieli, jak najlepiej opiekować się ptakami, profesjonalnie przygotować gniazdo i bezpiecznie umieścić je na platformie. Ranne zwierzęta, które na przykład wypadły z gniazda, są przewożone przez energetyków do specjalistycznych ośrodków. Wielu pracowników spółki w czasie ubiegłorocznego ataku zimy zajmowało się także dożywianiem bocianów.
Energetycy pomagają w obrączkowaniu bocianów
Spółka na co dzień współpracuje z ornitologami i konsultuje swoje działania na rzecz bocianów, aby jak najlepiej pomagać ptakom. To ważne, bo na słupach energetycznych zarządzanych przez TAURON Dystrybucja, znajduje się ponad 2200 gniazd.
W okresie letnim współpraca z ornitologami obejmuje obrączkowanie ptaków.
Czytaj więcej o obrączkowaniu bocianów
Zobacz nasz film o bocianach

Bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Energetycy na co dzień współpracują z ornitologami i konsultują swoje działania, aby jak najlepiej pomagać bocianom.
Bocian biały (Ciconia ciconia)
Żywność bocianów
Znaczną część ich diety stanowią także dżdżownice, łatwo wyłapywane przez bociany kiedy po intensywnym deszczu pojawiają się na powierzchni ziemi. Bociany także często żerują w czasie prac polowych. Idąc za pługiem albo kosiarką korzystają z okazji, że pojawiają się łatwo dostępne owady i inne bezkręgowce.
Bociany podobnie jak sowy z niestrawionego w żołądku pokarmu formują tzw. wypluwkę. To podłużne „kluski” złożone głównie z sierści gryzoni, które ptaki wypluwają i często można znaleźć je pod gniazdem.