Prosument wirtualny

w okresie przejściowym – od 2 lipca 2025 r. do 19 października 2026 r. – prosument wirtualny oraz instalacja odnawialnego źródła energii (OZE) będą mogli działać wyłącznie na obszarze jednego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD)

Definicje:

  Prosument wirtualny
Odbiorca końcowy, który wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w instalacji odnawialnego źródła energii przyłączonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w innym miejscu niż miejsce dostarczania energii elektrycznej do tego odbiorcy pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wytwarzanie to nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.
  Reprezentant prosumentów
Osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, uprawnioną na podstawie umowy zawartej pomiędzy prosumentami zbiorowymi i wirtualnymi [2], do reprezentacji prosumentów wirtualnych energii odnawialnej lub prosumentów zbiorowych energii odnawialnej, w szczególności w relacjach z operatorem systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, zarządcą budynku wielolokalowego lub organami administracji architektoniczno-budowlanej, a w przypadku prosumenta wirtualnego energii odnawialnej - także podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe.


O czym musisz pamiętać jako prosument wirtualny

Do  jednego punktu poboru, w którym pobierasz energię elektryczną, możesz przypisać moc zainstalowaną elektryczną OZE , która nie przekracza mocy umownej ustalonej dla tego punktu, nie większą niż 50 kW.
Udział w wytwarzaniu energii elektrycznej, który przysługuje prosumentom wirtualnym jest określany co najmniej na 12 miesięcy. Zmianę udziałów w wytwarzaniu energii możesz dokonać raz na rok, ale musisz nas o tym powiadomić. 

Pobierz wniosek ZPW – Zgłoszenie prosumentów wirtualnych
Do jednej instalacji odnawialnego źródła energii może być przypisana tylko jedna grupa prosumentów wirtualnych, która posiada jednego reprezentanta prosumentów.
Źródło wytwórcze musi być instalacją odnawialnego źródła energii (nowe lub istniejące źródło energii). 
Moc przyłączeniowa instalacji OZE w zakresie oddawania do sieci OSD, musi być większa niż 0.

Pamiętaj, że wcześniej musisz mieć przyłączone źródło wytwórcze.

Jak możesz zostać prosumentem wirtualnym

  • Gdy więcej niż jeden prosument wirtualny wytwarza energię w instalacji OZE, prosumenci wirtualni zawierają między sobą umowę [2] i określają w niej:

    udział prosumentów w wytwarzaniu energii z OZE (w % z dokładnością 4 miejsc po przecinku) oraz odpowiadająca mu maksymalna moc zainstalowana;
    tytuł prawny, który przysługuje prosumentom wirtualnym energii odnawialnej do instalacji OZE;
    reprezentanta prosumentów;
    zasady zarządzania instalacją OZE oraz odpowiedzialność za bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację oraz remonty instalacji OZE, a także za bilansowanie handlowe;
    położenie (adres) oraz dane techniczne instalacji OZE, w szczególności określenie jej rodzaju i łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej; 
    położenie (adres) oraz dane identyfikacyjne punktów poboru energii elektrycznej (kod PPE) poszczególnych prosumentów wirtualnych energii odnawialnej;
    zasady zmiany umowy, w szczególności zmiany udziałów w wytwarzanej energii elektrycznej w OZE przysługujących poszczególnym prosumentom, oraz zasady rozwiązania umowy.
  • Dostarcz do nas zgłoszenie prosumentów wirtualnych na co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii.

    Pobierz wniosek ZPW – Zgłoszenie prosumentów wirtualnych
    Pobierz wniosek ZPW-P – Pełnomocnictwo dla reprezentanta prosumentów- jeśli występujesz jako reprezentant prosumenta wirtualnego
  • Gdy pozytywnie zweryfikujemy Twoje zgłoszenie, zabudujemy na nasz koszt licznik zdalnego odczytu u każdego zgłoszonego prosumenta wirtualnego.

    Pamiętaj, że możesz zacząć wytwarzać energię z instalacji OZE i korzystać z niej w ramach statusu prosumenta wirtualnego dopiero, gdy zabudujemy urządzenia pomiarowo- rozliczeniowe zdalnego odczytu.
  • Jeśli posiadasz:

    umowę kompleksową, skontaktuj się ze swoim sprzedawcą energii elektrycznej i zaktualizuj ją. To samo musi zrobić każdy prosument wirtualny.
    osobną umowę dystrybucji, prześlemy Ci aneks. Podpisz go i odeślij na wskazany adres. Skontaktuj się ze swoim sprzedawcą, aby zaktualizować umowę sprzedaży. Każdy prosument wirtualny musi zrobić to samo.

    Pobierz wzór aneksu do umowy dystrybucji Aneks prosumenta wirtualnego

Pytania i odpowiedzi

  • Tak, w takim przypadku musisz zgłosić do nas aktualizację zgłoszenia prosumenta wirtualnego (ZPW).
    Pobierz wniosek ZPW – Zgłoszenie prosumentów wirtualnych
  • Opłatę dystrybucyjną naliczymy Ci zgodnie z obowiązującą Taryfą TD.
  • Nie. Suma udziałów procentowych może być mniejsza niż 100%, jednak nie może przekroczyć 100%.
  • Tak. Jeśli zmienisz dane lub dane kontaktowe reprezentanta prosumentów wirtualnych, musisz nas o tym powiadomić.
    Pobierz wniosek ZPW – Zgłoszenie prosumentów wirtualnych
Podstawy prawne

[1] Ustawa z 20.02.2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. 2015 poz. 478 z późniejszymi zmianami).
[2] Ustawa o odnawialnych źródłach energii art. 4a ust. 1.