Ceny maksymalne prądu
od 1 stycznia do 31 marca 2025 roku

11 grudnia 2024 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 [1,2].

Dzięki niej cena prądu od 1 stycznia do 31 marca 2025 roku dla określonych grup odbiorców nie będzie mogła być wyższa niż maksymalna cena prądu wskazana w Ustawie. Ochroni to odbiorców przed podwyżkami.

Ustawa określa także zasady stosowania maksymalnej ceny dla konkretnych grup odbiorców.

Zgodnie z postanowieniami Ustawy [5] cena maksymalna stanowi pomoc publiczną lub pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Więcej informacji na temat pomocy publicznej znajdziesz tutaj.

Ile wynosi maksymalna cena prądu?

  • 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych
  • 693 zł/MWh dla odbiorców z Grup 1-3, którzy złożyli Oświadczenie odbiorcy uprawnionego.

Do ceny należy doliczyć podatek VAT i akcyzę zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Kto i jak może skorzystać z maksymalnej ceny prądu?

Ochrona, która wynika z Ustawy [1,2], obejmuje określone grupy odbiorców:

Klienci określeni poniżej nie są objęci ceną maksymalną zgodnie z Ustawą [1,2]

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu art. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia Komisji (UE), mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady (UE), producent rolny (podmioty określone w art. 2 ust. 2 lit b-c Ustawy [1,2]) - w zakresie energii elektrycznej zużytej na potrzeby podstawowej działalności.

Sprawdź pełną listę odbiorców

Grupa 1

Kto należy do grupy

Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty świadczące usługi na rzecz tych jednostek wymienione w Ustawie [1,2] (podmioty określone w art. 2 ust. 2 lit d Ustawy [1,2]).

Sprawdź pełną listę odbiorców z tej grupy

Klienci z tej grupy muszą złożyć oświadczenie do 31 stycznia 2025 roku.

Grupa 2

Kto należy do grupy

Inne podmioty określone w art. 2 ust. 2 lit e Ustawy [1,2] w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby celów określonych w Ustawie


Sprawdź pełną listę odbiorców z tej grupy

Klienci z tej grupy muszą złożyć oświadczenie do 31 stycznia 2025 roku.

Grupa 3

Kto należy do grupy

Podmioty, które z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez podmioty, o których mowa w art.2 ust.2 lit. d-e Ustawy [1,2]

Sprawdź pełną listę odbiorców z tej grupy

Klienci z tej grupy muszą złożyć oświadczenie do 31 stycznia 2025 roku.

Gospodarstwa domowe

Kto należy do grupy

Gospodarstwa domowe i inni odbiorcy objęci ochroną na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej [3] (podmioty określone w art. 2 ust. 2 lit a Ustawy [1,2]).

Sprawdź pełną listę odbiorców z tej grupy

Jeżeli jesteś klientem z tej grupy nie musisz nic robić. Cenę maksymalną zastosujemy automatycznie.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Co zrobić, aby skorzystać z maksymalnej ceny prądu?

Gospodarstwa domowe

Nie musisz nic robić

Cenę maksymalną zastosujemy automatycznie.

Klienci, którzy złożyli oświadczenie

Odbiorcy z Grup 1-3

Klienci, którzy złożyli oświadczenie muszą ponownie je złożyć w terminie do 31 stycznia 2025 roku.

Dla oświadczeń złożonych po tej dacie cenę maksymalną zastosujemy od miesiąca następnego po dacie jego złożenia.

Poniżej znajdziesz wzór Oświadczenia zgodny z Rozporządzeniem [4].

Nowi klienci i ci, którzy nie składali Oświadczenia

Odbiorcy z Grup 1-3

Nowi klienci lub klienci, którzy nie złożyli Oświadczenia, muszą złożyć Oświadczenie, aby skorzystać z ceny maksymalnej do 31 stycznia 2025 roku.

Klienci, którzy złożą Oświadczenia do 31 stycznia 2025 roku, będą mogli skorzystać z ceny maksymalnej od 1 stycznia do 31 marca 2025 roku.

Dla oświadczeń złożonych po tej dacie cenę maksymalną zastosujemy od miesiąca następnego po dacie jego złożenia.

Poniżej znajdziesz wzór Oświadczenia zgodny z Rozporządzeniem [4]:

Jak złożyć Oświadczenie?

Oświadczenie możesz wysłać:

Elektronicznie

Na adres ceny@tauron.pl – pod warunkiem, że będzie ono opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu).
Pamiętaj, aby przed podpisaniem dokumentu w pierwszej kolejności zapisać go w formacie pdf, a następnie złożyć podpis elektroniczny i przesłać na wskazany adres e-mail.

Zgodnie z Ustawą [1,2] nie możesz złożyć Oświadczenia w formie skanu ani zdjęcia.

Pocztą

Oświadczenie możesz wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie:

wysłać pocztą tradycyjną, na adres: TAURON Obsługa Klienta sp. z o.o. ul. Lwowska 23, 40-389 Katowice


Za datę złożenia Oświadczenia uznawana będzie data nadania listu (stempla pocztowego). Rekomendujemy wysyłkę w formie listu poleconego.

Osobiście

Oświadczenie możesz wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie:

złożyć w wybranym punkcie obsługi klienta (ich listę znajdziesz na tauron.pl/pok) – nie musisz umawiać się na wizytę

[1] Ustawa z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 (Dziennik Ustaw z 2024 pozycja 190) ze zmianami.

[2] Ustawa z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1831).

[3] Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1704, 1785, 2760, z 2024 r. poz. 859).

[4] Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 stycznia 2025 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego Dz. U z 2025 poz. 40).

[5] Ustawa z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 859).

[6] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, ze zm.6).

Najczęściej zadawane pytania

Do kiedy zostały przedłużone rozwiązania osłonowe w zakresie cen maksymalnych?

Rozwiń
Zwiń

 

Ceny maksymalne dla odbiorców uprawnionych, będą obowiązywały od 1 stycznia do 31 marca 2025 roku, pod warunkiem, że odbiorca uprawniony złoży nam oświadczenie.

Kogo obejmą rozwiązania osłonowe w 2025 w zakresie cen maksymalnych?

Rozwiń
Zwiń

 

Rozwiązania dotyczą:
• Jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów, świadczących usługi na rzecz tych jednostek wymienione w Ustawie [1,2] (podmioty określone w art. 2 ust. 2 lit d Ustawy [1,2])
• Innych podmiotów określonych w art. 2 ust. 2 lit e Ustawy [1,2] w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby wykonywania określonych w Ustawie celów
• Podmiotów, które z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia energii elektrycznej w lokalach użytkowanych przez podmioty, o których mowa w art.2 ust.2 lit. d-e Ustawy [1,2]

Szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych znajdziesz powyżej w sekcji: https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne

Czy muszę ponownie składać oświadczenie w związku ze stosowaniem ceny maksymalnej?

Rozwiń
Zwiń

 

Tak, musisz złożyć Oświadczenie w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia 2025 roku. Jeżeli złożysz oświadczenie po tym terminie, cenę maksymalną zastosujemy od następnego miesiąca po dniu złożenia oświadczenia.

Ile wynosi cena maksymalna?

Rozwiń
Zwiń

 

Cena maksymalna to 693 zł/MWh dla odbiorców uprawnionych.

Do ceny należy doliczyć podatek VAT i akcyzę zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Jestem mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą – czy cena maksymalna w 2025 roku mnie obejmie?

Rozwiń
Zwiń

 

Nie, Ustawa nie przewiduje stosowania ceny maksymalnej dla mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy, z wyłączeniem odbiorców określonych w art. 2 ust 2 lit.f.

Jestem odbiorcą uprawnionym do skorzystania z cen maksymalnych , po jakiej cenie rozliczycie zużycie energii elektrycznej po 31 marca 2025 roku?

Rozwiń
Zwiń

 

Jeżeli działania osłonowe nie zostaną przedłużone, po 31 marca 2025 roku, energię rozliczymy w oparciu o ceny i stawki opłat zawarte w umowach.

Czy stosowanie ceny maksymalnej w odniesieniu do małego lub średniego przedsiębiorcy stanowi pomoc de minimis?

Rozwiń
Zwiń

 

Tak, zgodnie z art. 37 Ustawy [5]. Cena maksymalna w odniesieniu do przedsiębiorców będących małym lub średnim przedsiębiorstwem stanowi pomoc de minimis.

Czy stosowanie ceny maksymalnej w odniesieniu do mikroprzedsiębiorcy stanowi pomoc publiczną?

Rozwiń
Zwiń

 

Tak, zgodnie z art. 38 Ustawy [5]. Cena maksymalna w odniesieniu do przedsiębiorcy będącego mikroprzedsiębiorstwem stanowi pomoc publiczną udzielaną na podstawie art. 19c rozporządzenia UE [6] i po spełnieniu określonych w nim warunków.

Czy cena o której mowa jest ceną netto czy brutto?

Rozwiń
Zwiń

 

Ceny dla wszystkich kategorii są cenami netto. Do ceny należy doliczyć podatek VAT i akcyzę zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Co zrobić, gdy przestanę być odbiorcą uprawnionym lub zmieni się ilość energii wykorzystywana na cele warunkujące maksymalną cenę prądu (Grupy 1-3)?

Rozwiń
Zwiń

 

Powiadom nas o tym do 7 dni od momentu zaistnienia takiej sytuacji.