Instrukcja jak aktywować bezpłatną dla Ciebie usługę Alerty BIK

Co to jest BIK?

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to instytucja która powstała z inicjatywy Związku Banków Polskich. Gromadzi i udostępnia dane dotyczące zobowiązań kredytowych i pożyczkowych dla całego sektora bankowego w Polsce. Umożliwia również dostęp do swojej historii kredytowej każdej osobie, która posiada lub posiadała kredyt, pożyczkę, kartę kredytową, debet w rachunku czy była poręczycielem. Ułatwia również ochronę przed wyłudzeniem kredytu na skradzione dane dzięki Alertom BIK. To całkowicie bezpieczna usługa, dzięki której otrzymasz powiadomienia o każdej próbie zaciągnięcia kredytu z użyciem Twoich danych, a także gdy jesteś sprawdzany w Rejestrze Dłużników BIG Info Monitor. To szczególnie przydatne narzędzie w sytuacji, gdy Twoje dane osobowe mogły dostać się w niepowołane ręce.

Dlaczego TAURON oferuje swoim klientom dostęp do BIK

Udostępniliśmy darmowy roczny dostęp do Alertów BIK tym klientom, których numer PESEL mógł zostać ujawniony na skutek incydentu, w wyniku którego nieuprawnione osoby mogły wejść w posiadanie nagrań rozmów telefonicznych.

Dostęp do konta BIK i usługi Alerty BIK pozwoli na bieżąco śledzić ewentualne wykorzystanie Twoich danych osobowych. W przypadku próby zawarcia na Twoje dane, przez osoby do tego nieupoważnione, umowy np. u operatora telefonicznego, dostawcy telewizji czy innego usługodawcy, od razu otrzymasz powiadomienie sms i e-mail.

Jak sprawdzić czy Twój nr PESEL został ujawniony?

Jeżeli otrzymałeś od nas wiadomość SMS lub wiadomość e-mail, w której znajduje się adres do strony www.tauron.pl/komunikat-dane lub kontaktował się z Tobą nasz konsultant w tej sprawie, oznacza to, że Twoje dane zostały objęte naruszeniem. W informacji zaznaczaliśmy, czy ujawniony został także Twój PESEL.

Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z nami dzwoniąc na numer infolinii 32 606 0 606 Potwierdzimy, czy Twój PESEL został ujawniony.

Czy ta usługa jest bezpłatna?

Alerty BIK są usługą płatną, ale w tym przypadku cały jej koszt pokryje TAURON. Aby usługa była dla Ciebie darmowa skorzystaj z kodu rabatowego, który wysyłamy w wiadomościach e-mail lub SMS, albo przekazujemy telefonicznie. W trakcie aktywacji usługi będziesz także poproszony o wykonanie przelewu identyfikacyjnego na 1 zł. To często stosowana procedura, której różne instytucje używają, by potwierdzić Twoje dane. Pokryjemy wszystkie koszty rocznej usługi Alerty BIK, zrekompensujemy także koszt przelewu identyfikacyjnego.

Czego dotyczy instrukcja

W instrukcji krok po kroku wyjaśniamy jak założyć konto w portalu BIK i aktywować usługę Alerty BIK.

Jeżeli, na którymkolwiek kroku, miałbyś wątpliwość, czy uczestniczysz w procesie aktywowania ochrony wdrożonej przez TAURON zadzwoń 32 606 0 606 lub skontaktuj się z najbliższym Punktem Obsługi Klienta.

Instrukcja

1. Wejdź na bik.pl/aktywuj-alerty-bik-partner

Wybierz opcje „Aktywuj Alerty BIK teraz”

2. Wypełnij formularz rejestracyjny

Wypełnij formularz – podaj dane osobowe oraz adresowe. Na wskazany w formularzu adres e-mail otrzymasz z BIK e-mail z linkiem umożliwiającym powrót do wypełnionego formularza rejestracji. Możesz z niego skorzystać, jeśli przerwiesz proces rejestracji, lub jeśli napotkasz błąd.

3. Wykonaj przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł

Po poprawnym wypełnieniu formularza, zostaniesz przekierowany do systemu płatności. Aby założyć konto w BIK, musisz wykonać przelew identyfikacyjny na 1 zł. To często stosowana procedura, której różne instytucje używają, by potwierdzić Twoje dane. Nie martw się, kwotę 1 zł zwrócimy na Twoje konto rozliczeniowe w TAURONIE.

Pamiętaj! Przelew ten musi być dokonany z Twojego konta bankowego:

w którym Twoje dane zgadzają się z danymi w formularzu rejestracji które nie jest kontem firmowym w którym w danych przelewu widoczne są tylko Twoje dane (gdy jest to konto wspólne) nie może to być konto, które zostało założone przy użyciu przelewu z innego banku

Operatorem płatności jest system Blue Media.

Pamiętaj! To jedyna opłata, której musisz dokonać. W rezultacie wszystkie koszty tej usługi pokrywa TAURON, zwrócimy tę opłatę na Twoje konto rozliczeniowe w TAURONIE maksymalnie do 21 dni.

4. Odbierz e-mail z linkiem aktywacyjnym

Jeśli dane z przelewu będą się zgadzać z danymi z formularza, otrzymasz e-mail z linkiem aktywacyjnym. W dni robocze czas oczekiwania na link wynosi ok. 10 minut. W niektórych przypadkach może to potrwać dłużej, zwykle nie więcej niż 2 dni robocze.

E-mail nie przyszedł? Sprawdź folder SPAM lub Oferty w Twojej poczcie.

5. Otrzymasz SMS z kodem autoryzacyjnym

Gdy klikniesz w link aktywacyjny, automatycznie na podany w formularzu numer telefonu otrzymasz SMS z kodem autoryzacyjnym.

Kod autoryzacyjny wpisz w formularzu, a następnie ustaw hasło do swojego konta w systemie BIK.

Pamiętaj! Hasło musi zawierać przynajmniej 8 znaków, co najmniej jedną wielką literę, jedną małą literę oraz cyfrę lub znak specjalny.

6. Zaloguj się w systemie i wybierz usługę Alertów BIK

Po zalogowaniu się do systemu BIK, musisz aktywować usługę Alerty BIK. Dzięki niej będziesz informowany o każdej próbie zawarcia umowy z wykorzystaniem Twoich danych.

Wybierz ofertę „Alerty BIK”.

Aby skorzystać z niej za darmo, musisz wypełnić rubrykę „Kod rabatowy”. Wpisz w niej kod, który otrzymałeś od TAURONA w wiadomości e-mail, SMS lub podczas rozmowy z konsultantem.

Po wpisaniu kodu rabatowego, kliknij Przelicz cenę - cena zmieni się na 0 zł.

Od tej chwili Alerty BIK są aktywne. Po zalogowaniu w systemie BIK możesz zmieniać ich ustawienia w sekcji Alerty. Alerty będą aktywne przez 12 miesięcy.