Fotowoltaika - lepsza niż lokata?

Oszczędzać można na wiele sposobów. Jeden z popularniejszych to lokata bankowa. Idea ulokowania pieniędzy w banku w celu ich pomnożenia wydaje się bardzo korzystna. A gdyby te środki mogły wygenerować jeszcze większy zysk i dodatkowo zadbać o środowisko?

Mowa o fotowoltaice, czyli systemie paneli słonecznych. Zwykle nie jest to pierwszy wybór podczas rozważania różnych opcji lokowania pieniędzy. Należy to zmienić! Inwestując w energię słoneczną przyczyniasz się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. To nie ulega wątpliwości. Ponadto jednak, stajesz się przede wszystkim prosumentem, a ewentualne podwyżki prądu będą dla Ciebie mniej zauważalne. A zyski z tego tytułu mogą zdecydowanie przewyższyć oszczędności ze wspomnianej już lokaty bankowej. 

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Aby się o tym przekonać trzeba zobaczyć, ile przykładowo można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej w skali roku. Na potrzeby naszej analizy stworzyliśmy gospodarstwo domowe w Krakowie, korzystające z taryfy G11 i rozliczające się w systemie miesięcznym. Montując system o mocy 4,5 kW i zużywając 30% wyprodukowanej energii od razu, możemy zaoszczędzić rocznie 850 zł1 . Zakładamy tutaj również, że za każde 1 kWh przypada 63 gr oszczędności2 . 
Co więcej, niewykorzystane 70% energii wraca do sieci publicznej, zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii. Można je odebrać w przeciągu roku w stosunku 1:0,8. Innymi słowy, energię wyprodukowaną przez instalację i niewykorzystaną przez gospodarstwo domowe odbieramy ze stratą jedynie 20%.
W praktyce daje nam to dodatkowe oszczędności w wysokości 1588 zł3. Sumując obie kwoty otrzymujemy finalną wysokość 2438 zł.
Teraz porównajmy to z zyskami z lokaty bankowej. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej to 30 000 zł, dlatego tę kwotę weźmiemy pod uwagę przy obliczaniu przychodów z lokaty. Najatrakcyjniejsza oferta na tym rynku przynosi zyski w wysokości ok. 690 zł po rocznej alokacji środków4.
Widzimy zatem jasno, że fotowoltaika jest prawie 4-krotnie bardziej opłacalna!

W ofercie TAURONA znajdziesz szeroki wybór instalacji fotowoltaicznych. Nasi konsultanci przeprowadzą bezpłatny audyt Twojej nieruchomości i zużycia prądu, dobiorą właściwe rozwiązanie, oraz zaproponują optymalne warunki finansowania. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktu.

Zwrot z fotowoltaiki

Przy tak dużych oszczędnościach nasuwa się jednocześnie pytanie: kiedy zwróci się nam podjęta inwestycja? Do tej kalkulacji warto wziąć pod uwagę możliwość dofinansowania, z rządowego programu „Mój Prąd”, za pośrednictwem którego można uzyskać do 5 000 zł dofinansowania do fotowoltaiki w formie dotacji. Powoduje to, że z 30 000 zł kwota inwestycji zmniejsza się do 25 000, co przybliża nas w czasie do całkowitego zwrotu inwestycji.

Przy zakładanych kosztach, ale zredukowanych do 25 000 zł i łącznych oszczędnościach 2438 zł rocznie, na całkowity zwrot pieniędzy wydanych na fotowoltaikę możemy liczyć po około 10 latach. W przypadku lokaty bankowej, po tym samym okresie zyskamy jedynie 6900 zł przy założeniu niezmienności oferty lokat na rynku.

Alternatywnie, od 1 stycznia dzięki nowym przepisom możliwe jest uzyskanie ulgi podatkowej za instalację fotowoltaiczną. Dają one możliwość odliczenia wydatków poniesionych na fotowoltaikę od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Aby z niej skorzystać, wystarczy posiadać fakturę VAT i odpowiednio wypełnić PIT. To również sposób na zaoszczędzenie i lepszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. 

Co jeśli jednak chcielibyśmy skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw fotowoltaiki, ale mamy naprawdę ograniczony budżet? Z pomocą przychodzi tutaj oferta kredytu 0% od TAURON Polska Energia S.A.

hand

Fotowoltaika

Chcesz produkować własną energię lub po prostu płacić mniej za prąd?

Pomyśl o instalacji fotowoltaicznej od TAURONA z kredytem RRSO 0%, bezpłatnym doradztwem i szybkim montażem.

Jak widać, rozpatrując wysokość zysków z fotowoltaiki trzeba myśleć długofalowo o tym, co stanie się w przeciągu 10, 20, a nawet 30 lat. Tak odległa perspektywa może się wydawać absurdalna, w końcu nie wiemy co może wydarzyć się w takim czasie. Nie może to nam przesłonić potencjalnych plusów cokolwiek się wydarzy. Co jeśli będziemy musieli się przeprowadzić i sprzedać dom? Tym bardziej powinniśmy pomyśleć o montażu systemu fotowoltaicznego! Taka instalacja gwarantuje wzrost wartości całej nieruchomości, a niektórzy producenci oferują gwarancję nawet 15 lat na moduły fotowoltaiczne i 20 lat na falownik. Oznacza to, że możemy sprzedać swój dom za wyższą cenę z instalacją, która jest jeszcze objęta gwarancją!

Nie sposób również pominąć ekologicznego aspektu zaangażowania w fotowoltaikę. To całkowicie bezemisyjne źródło energii elektrycznej, dlatego skutecznie ograniczasz swój ślad węglowy. 
Angażując się w tak długofalową inwestycję możesz pomyśleć i zadbać o jakość środowiska, które pozostawisz po sobie następnym pokoleniom.

Wszystkie korzyści wynikające z produkcji prądu z energii słonecznej mogą znacząco przewyższać te, które wynikają z założenia lokaty bankowej. Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko zdecydowanie większe dochody, ale również szeroki wachlarz innych zysków, takich jak niezależność od fluktuacji cen energii elektrycznej, czy wzrost ceny domu na rynku nieruchomości. Fotowoltaika to sposób na mądre i odpowiedzialne inwestowanie pieniędzy. 

Chcesz mieszkać oszczędnie?

Skorzystaj z kalkulatora zapotrzebowania na ciepło i poznaj:

Przejdź do kalkulatora1. 30% to założona wartość typowej autokonsumpcji (zużycia własnego) gospodarstwa domowego. 30% * 4500 kWh = 1350 kWh. Ta wartość jest następnie mnożona przez cenę 1 kWh w taryfie G11 dla wybranej lokalizacji, korzystając z tego równania: 1350 kWh * 0,63 = 850,50
2. Cena za 1 kWh w taryfie G11 dla tego obszaru po przeliczeniu
3. Dotyczy instalacji na 4,5 kW, co daje 4500 kWh. 70% * 4500 kWh = 3150 kWh. Odprowadzoną do sieci energię elektryczną możemy odzyskać w stosunku 1:0,8, dlatego: 3150 * 0,8 = 2520. Wynik mnożymy przez cenę 1 kWh, co pozwala nam wyliczyć finalną kwotę oszczędności: 2520 * 0,63 = 1587,60 zł
4. Analiza została przeprowadzona w dniu 6 kwietnia 2020 na bazie 201 lokat bankowych z 33 banków, których lista powstała z założeniem warunków wejściowych: kwota do ulokowania – 30 000 zł; maksymalny okres – 12 miesięcy; bez warunku zakładania konta. Do analizy wykorzystano jedną z popularnych wyszukiwarek lokat bankowych bez ograniczania ofert banków.