Instalacja fotowoltaiczna na miarę Twojego domu

Czy wiesz, że przy doborze odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej ważne są elementy takie jak położenie Twojego domu czy konstrukcja dachu? Odpowiednie położenie paneli słonecznych pod względem osi padania światła słonecznego zapewnia instalacji prawidłowe i wydajne działanie. Przeczytaj o ważnych aspektach, które warto wziąć pod uwagę, by korzystać z energii zielonej jak najsprawniej!

Wiesz już, czym jest instalacja fotowoltaiczna? Przypomnijmy - dzięki niej możesz korzystać z ekologicznej energii. Słonce świeci na panele słoneczne, które wytwarzają dzięki temu prąd stały. Ten za pomocą falownika przekształcany jest w prąd zmienny i kablami zasila wszystkie urządzenia w Twoim domu. Co dzieje się z prądem, którego nie zużyjesz? Trafia do sieci, a następnie wraca do Ciebie np. w miesiącach, kiedy wyprodukujesz mniej prądu. 

Właściwy rozmiar instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna do prawidłowego działania potrzebuje sprawdzenia kilku czynników. Warto zacząć od określenia jej rozmiaru. Energię dla domu jednorodzinnego wytwarza zazwyczaj kilkanaście paneli. Ile potrzeba ich dokładnie? Warto to obliczyć biorąc pod uwagę zużycie prądu, ale i moc paneli, które będą montowane. Istotny będzie także wybór miejsca montażu. Jeden panel to zazwyczaj ok. 1,6 m2 powierzchni. 

Instalacja fotowoltaiczna a odpowiednia moc

Do określenia mocy instalacji przydadzą się rachunki za prąd. Na ich podstawie można dobrać przybliżoną moc, która nie będzie ani zbędna, ani niedoszacowana. Nasza inwestycja szybciej się też wtedy zwróci. Warto pamiętać o planach zakupu lub wymiany urządzeń czy ewentualnych zmianach sposobu ogrzewania. 
Instalacja fotowoltaiczna, która została poprawnie zaprojektowana, powinna wyprodukować tyle energii, żeby pokryć roczne zapotrzebowania domu plus straty związane z jej magazynowaniem w sieci. Na każde zużyte 1 000 kWh energii elektrycznej rocznie liczymy ok. 1,25 kWp mocy instalacji. Te obliczenia sprawdzą się jedynie w typowych przypadkach, warto pamiętać, że wpłyną na niepołożenie domu, nachylenie dachu itp. 
Uwaga! Nie zapomnij, że moc instalacji fotowoltaicznej nie może być większa od mocy przyłączeniowej domu! 

Kąt i nachylenie dachu

Mają one ogromne znaczenie dla działania instalacji fotowoltaicznej. Na półkuli północnej najkorzystniej instalować panele słoneczne w kierunku południowym pod kątem 35° (w przedziale od 30° do 60°). Jeśli powierzchnia dachu skierowana jest w stronę wschód-zachód lub ma nieodpowiedni kąt, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej konstrukcji – skoryguje ona ułożenie paneli względem słońca. Na sprawność instalacji wpływa także jej zacienienie. Należy pamiętać, że choć panele słoneczne produkują energię korzystając zarówno z promieniowania odbitego, jak i rozproszonego, to wydajność całej instalacji znacznie jednak spada. Wydajność całej instalacji jest tak wysoka jak sprawność najbardziej zacienionego panelu.

Fotowoltaika

Korzystaj z najlepszej energii pod słońcem! Kupując instalację fotowoltaiczną w TAURONIE możesz zyskać:
umowę zdalną (zdalna procedowanie oferty/umowy na fotowoltaikę) wsparcie przy uzyskaniu dotacji z programu „Mój Prąd” kredyt 0% (RSSO 0%) lub na 10 lat "Zwrot za prąd" - zwrócimy Ci część kwoty za montaż instalacji

 Zobacz             
Poznaj ofertę

Miejsce montażu

Panele fotowoltaiczne można zamontować wszędzie, gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Optymalny jest dach, ale panele mogą być także instalowane na ogrodzeniach i innych strukturach. Jeśli chcesz instalować  panele na gruncie, także musisz pamiętać o odpowiedniej konstrukcji.  

Rodzaj instalacji fotowoltaicznej

Wyprodukowaną energię możemy w całości zużywać na potrzeby własne, gromadząc nadwyżki w akumulatorach lub pominąć magazyny energii, przyłączyć instalację do sieci elektroenergetycznej i odsprzedawać nadmiar wyprodukowanej i niezużytej energii elektrycznej. Właśnie ze względu na sposób wykorzystywana energii elektrycznej wyprodukowanej przez zestaw paneli wyróżnia się dwa typy instalacji. Pierwszy z nich to on-grid, gdzie system fotowoltaiczny zamienia pozyskiwaną energię słoneczną na energię elektryczną, a nadwyżki niezużytej energii przekazywane są bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Drugi rodzaj to systemy off-grid, które nie są podłączone do publicznej sieci elektroenergetycznej.

Rodzaj inwertera

Inwertery, inaczej falowniki, dzieli się w zależności od faktu podłączenia do sieci elektroenergetycznej i w zależności od rozmiaru instalacji. 
Falownik wyspowy nie łączy się z siecią, nie oddaje do niej energii, za to ładuje akumulatory, w przeciwieństwie do falownika sieciowego. Inny podział następuje ze względu na technologię. Wyróżniamy wtedy falowniki transformatorowe i beztransformatorowe, różniące się sprawnością i możliwością koniecznego czasem uziemienia instalacji. 
Typowym inwerterem wykorzystywanym w domu jednorodzinnym jest sieciowy, stringowy, obsługujący nawet kilkadziesiąt modułów paneli w przypadku instalacji podłączonej do sieci.  

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rynek oferuje szeroki wachlarz produktów, można je rozróżnić na moduły monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Mają różny wygląd, wydajność oraz cenę. Ich odpowiedni wybór wpływa nie tylko na jakość działania całej instalacji, ale jej estetykę. 
Płytki krzemu w modułach monokrystalicznych są wycinane z jednego bloku, w związku z tym są droższe od pozostałych rodzajów. Mają niemal czarny kolor i wysoką sprawność energetyczną. To dobry wybór w przypadku ograniczonej powierzchni, ale najlepiej działający w pełnym promieniowaniu rozproszonym. 
Ogniwa polikrystaliczne także robione są z krzemu. Inny proces technologiczny powoduje że są tańsze w  produkcji niż ogniwa monokrystaliczne, ale też charakteryzują się niższą sprawnością. Podobnie jak monokrystaliczne są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne i łatwo dostępne na rynku.

W ofercie TAURONA znajdziesz szeroki wybór instalacji fotowoltaicznych. Nasi konsultanci przeprowadzą bezpłatny audyt Twojej nieruchomości i zużycia prądu, dobiorą właściwe rozwiązanie, oraz zaproponują optymalne warunki finansowania. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktu.

CDTE i CIGS

Panele mniej sprawne, ale charakteryzujące się dobrym stosunkiem ceny do mocy. Warto stosować do nich droższe falowniki. Ich zaletą jest mniejsza wrażliwość na zmiany temperatury, dzięki czemu ich efektywność nie zmienia się nawet przy dużym nagrzewaniu.