Program "Mój Prąd" - kto może skorzystać?
Z Programu mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
Możesz ubiegać się o dotację, jeżeli:
twoja mikroinstalacja fotowoltaiczna została wykonana, lecz jej montaż nie został zakończony przed 23 lipca 2019 r. i nie poniosłeś przed tą datą wydatków, został zainstalowany licznik dwukierunkowy przez zakład energetyczny, masz podpisaną umowę dwustronną z dystrybutorem energii o podłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej, twoje przedsięwzięcie nie jest związane z rozbudową już istniejącej instalacji.
Na co można wydać pieniądze?
Z Programu „Mój Prąd” można sfinansować przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Zakupione urządzenia muszą być nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Beneficjent Programu zobowiązany jest do eksploatacji mikroinstalacji fotowoltaicznej przez co najmniej 3 lata od dnia wypłaty dotacji.
Formy finansowania
Wsparcie finansowe udzielane jest w formie dotacji do 5 tys. zł, nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych, czyli kosztów, które mogą zostać zrefundowane ze środków Programu, zgodnie z jego warunkami. Są to następujące koszty: zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji objętej przedsięwzięciem. Elementem wymaganym jest także licznik dwukierunkowy, lecz koszt licznika nie jest kosztem kwalifikowanym.
Dofinansowanie jest udzielane jednokrotnie w ramach danej umowy kompleksowej na zakup i dystrybucję energii elektrycznej. Dofinansowanie nie może być udzielone na instalacje sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych, w tym Programu „Czyste Powietrze”.
Istnieje także możliwość przedstawienia kosztu zakupu i montażu instalacji dofinansowanej ze środków Programu Priorytetowego "Mój Prąd' do rozliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W takim przypadku kwota przedstawiona do odliczenia od podatku będzie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania, ponieważ odliczyć od podatku można jedynie koszty inwestycji, które nie zostały pokryte z innego programu wsparcia.
Dokumenty Programu
Więcej informacji oraz dokumenty związane z Programem "Mój Prąd" dostępne są na oficjalnej stronie Programu.