Klimatyzator do mieszkania - jaki wybrać?

Czy w Twoim mieszkaniu latem jest tak gorąco, że masz ochotę schować się do lodówki? Najwyższa pora pomyśleć o klimatyzacji, która zadba o optymalną temperaturę pomieszczeń w lecie. Który wariant klimatyzacji wybrać? Podpowiadamy poniżej.

Rodzaje klimatyzatorów - czyli co wybrać

Możesz zdecydować  się na  klimatyzator przenośny, który ustawisz tam, gdzie aktualnie masz potrzebę. Druga opcja to klimatyzator typu split, który jest montowany na stałe, ale zapewnia równomierne chłodzenie większych pomieszczeń.

Klimatyzator przenośny

Początek rozmyślań nad klimatyzacją w mieszkaniu wiąże się ze sprawdzaniem różnych opcji. I tu z pewnością trafisz na klimatyzator przenośny, który jest tańszy, nie wymaga montażu i można go ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Zastanów się jednak dobrze czy te zalety wkrótce nie zostaną przysłonięte przez wady. Urządzenie to bowiem schładza się pobierając powietrze z zewnątrz, a rura, którą powietrze się do niego dostaje, musi być stale za oknem. Oznacza to, że w chłodzonym pomieszczeniu musi być stale otwarte okno, a Ty musisz zastosować specjalny fartuch, żeby gorące powietrze nie dostawało się do mieszkania. Jest to rozwiązanie dość prowizoryczne i mało estetyczne. Klimatyzator ponadto musi chłodzić nie tylko pomieszczenie, ale też sam siebie, co jest mało ekonomiczne. Klimatyzator przenośny jest też niestety głośny i zajmuje sporo miejsca. Wszystko to razem sprawia, że dużo lepszym rozwiązaniem okazuje się klimatyzator typu split.

W ofercie TAURONA znajdziesz zarówno klimatyzatory typu split jak i multisplit. Nasi konsultanci, w fachowy sposób, dobiorą właściwe rozwiązanie do Twojego domu lub mieszkania. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a nasi specjaliści bezpłatnie doradzą Ci jaka klimatyzacja będzie dla Ciebie najlepsza.

Klimatyzator typu split

Jest cichy i wydajny. Składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej, umieszczanej zwykle na balkonie lub ścianie i jednostki wewnętrznej. To nad nią dobrze jest się głębiej zastanowić, ponieważ masz tu do wyboru kilka wersji. Jeśli powierzchnia do schłodzenia jest większa, to wtedy stosowane są wersje podsufitowe. Rozprowadzają one chłodne powietrze na cztery strony i zapewniają równomierne chłodzenie dużej powierzchni. Z tego powodu stosowane są na większą skalę w biurach. W budownictwie mieszkaniowym natomiast najbardziej popularne są jednostki wewnętrzne ścienne z różnymi funkcjami i o różnorodnym designie.

O czym warto pamietać?

Do schłodzenia całego domu potrzebne jest bardziej skomplikowane i droższe rozwiązanie w postaci klimatyzatora multisplit. Takie urządzenie chłodzi każde pomieszczenie z osobna. Do schłodzenia standardowego pokoju w mieszkaniu wystarczy już jednak klimatyzator split o mocy chłodniczej 2,5 kW. 

Często można się spotkać z informacją, by nie umieszczać klimatyzatora na przeciwko sofy lub łóżka, ponieważ powietrze nie powinno być skierowany bezpośrednio na ludzi. Dzisiejsze rozwiązania mają jednak funkcję swing, która powoduje wyrzut powietrza w różnych kierunkach. Możliwe też jest stałe ustawienie żaluzji klimatyzatora  w przeciwnym kierunku do tego, w którym znajdują się mieszkańcy. 

Jeśli agregat zewnętrzny zechcesz umieścić poza swoim balkonem, np. na elewacji, zewnętrznej ścianie balkonu lub dachu, to będziesz potrzebował na to zgody spółdzielni, wspólnoty czy też właściciela budynku.. 

Ważną kwestią, o której nie wolno zapomnieć jest konieczność konserwacji urządzenia raz w roku, a czasem nawet dwa razy w roku - przed i po sezonie. Dzięki temu szybko się nie zepsuje i będzie można z niego bezpiecznie korzystać.

Klimatyzacja typu Split

W ofercie TAURONA znajdziesz nowoczesne, ekologiczne i ciche klimatyzatory firmy Rotenso.
Raty od 334,90 zł brutto/miesiąc Montaż w cenie Kredyt 0% (RRSO 0%, 10 rat) Gwarancja 5 lat

 Zobacz             
Poznaj ofertę