Ogrzewanie z korzyścią dla portfela!

Nic nie daje tyle komfortu, co ciepły dom podczas chłodnej i niezachęcającej pogody. Ta wygoda jednak może nas często sporo kosztować. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na tanie ogrzewanie domu.

Poszukując rozwiązań w tym zakresie zauważymy, że mamy do dyspozycji wiele możliwości.

Piec akumulacyjny – czy warto?

Jeśli planujemy ogrzewać nasze mieszkanie za pomocą prądu, warto rozważyć zakup pieca akumulacyjnego. Zasada jego działania jest bardzo prosta. W urządzeniu znajdują się grzałki zasilane elektrycznie, nagrzewające materiał mineralny. W ten sposób powstaje akumulacja energii cieplnej, od której wywodzi się nazwa pieca. Następnie energia ta zostaje oddana, ogrzewając dane pomieszczenie. 

Piec akumulacyjny to świetne rozwiązanie dla osób, które rozliczają się z zakładem energetycznym w systemie dwutaryfowym. Dzięki temu piec może pobierać energię podczas tańszej taryfy (w nocy), a ogrzewać podczas trwania tej droższej nie pobierając przy tym żadnej energii. Tym bardziej, że w ostatnich latach piece bardzo rozwinęły się technologicznie. Nowoczesne piece akumulacyjne wykonane są z bardzo wydajnych materiałów, dużo lepiej przetrzymują ciepło i efektywniej je oddają.

Ogrzewanie pompą ciepła

Innym sposobem na oszczędne i mądre ogrzewanie to wykorzystanie pompy ciepła. Pozwala ona pobrać energię ze źródeł o niskiej temperaturze, takich jak powietrze na zewnątrz, wody gruntowe, itp., a następnie korzystając z termodynamicznego obiegu Lindego, przetransportować i oddać w zwiększonej ilości do układu grzewczego. 

A może pompa ciepła CWU?

Istnieją różne warianty pompy ciepła, takie jak pompa do podgrzewania wody użytkowej (pompa CWU), która jest 4 razy bardziej efektywna od standardowych bojlerów elektrycznych. Co więcej, bardziej rozbudowane modele mogą również odwrócić obieg powietrza i pozwalać na chłodzenie pomieszczeń podczas upalnego lata. 

Ekogroszek czy gaz?

Poszukując alternatywnych do węgla sposobów ogrzewania, nie sposób wspomnieć o kotłach gazowych. Jest to rozwiązanie bardzo popularne i niezwykle przyjazne dla środowiska. Warto tutaj zaznaczyć, że nowoczesne i regularnie serwisowane piece gazowe są w pełni bezpieczne. Z ich pomocą możemy nie tylko ogrzać dom, ale również podgrzewać na bieżąco wodę użytkową. 

Praca kotła sterowana jest przez elektroniczne urządzenia mikroprocesorowe, często połączone z aplikacją. Istnieje również możliwość zaprogramowania pracy pieca tak, aby spełniała indywidualne potrzeby wynikające z takich rzeczy jak np. harmonogram zajęć pozadomowych. 

Kolejną alternatywą jest piec na ekogroszek – materiał, który je w formie niewielkich ziaren wytwarzany z węgla. Obecnie spełniają one wymagania 5. klasy, którą określa nowa norma PN EN 303–5:2012. Dzięki swojej wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości siarki pozwala zdecydowanie obniżyć emisję szkodliwych związków do atmosfery. Pozwala to osiągnąć wydajność na poziomie blisko 90%, podczas gdy starsze piece 3. klasy zapewniają efektywność na poziomie ok. 75%. Podczas wyboru kotła, należy przede wszystkim kierować się rozmiarem ogrzewanej powierzchni. Co więcej, należy zadbać o instalację czujnika temperatury, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał urządzenia. 

Promiennik podczerwieni – do jakich celów?

Wszystkie podane wyżej przykłady świetnie sprawdzają się w przypadku ogrzewania wnętrz, ale istnieje również sposób na skuteczne ocieplenie na zewnątrz. Promienniki podczerwieni (IR) posiadają bardzo uniwersalne zastosowanie. Świetnie sprawdzają się, jak już zostało wspomniane, w warunkach zewnętrznych np. na tarasach, ogrodach lub balkonach. Są również bardzo wydajne w trudnych do ogrzania pomieszczeniach, takich jak hale fabryczne, czy pomieszczenia gospodarcze. Co więcej, to efektywne źródło ciepła jest jednocześnie bardzo energooszczędne i przyjazne dla środowiska. 

Wszystkie te rozwiązania są teraz łatwo dostępne dzięki ofercie kredytowej od TAURON. RRSO 0%, brak prowizji i możliwość odroczenia pierwszej raty o miesiąc, to warunki na które może liczyć każdy zainteresowany termomodernizacją swojego domu.

Termomodernizacja domu

Warto wspomnieć również o tym, że najwięcej możliwości mamy rzecz jasna budując nowy dom od podstaw. Dzięki wykorzystaniu wielu istniejących rozwiązań, jesteśmy w stanie stworzyć tzw. dom pasywny. Tego typu budynki są w stanie korzystać z promieniowania słonecznego w sposób bierny, stąd też nazwa.

Dzięki mocnemu ograniczeniu zapotrzebowania na energię cieplną, ewentualne dogrzewanie budynku jest działaniem uzupełniającym. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu promieniowanie słoneczne, odzyskiwanie ciepła z wentylacji, czy też energię elektryczną.

Jak widać, wybierając sposób na ogrzanie domu mamy do dyspozycji bardzo szeroki wachlarz możliwości. To, czym powinniśmy się kierować to swoje indywidualne zapotrzebowania na energię i warunki na ewentualną instalację poszczególnych rozwiązań. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto także zasięgnąć rady eksperta, aby proces termomodernizacji naszego domu przyniósł jak najlepsze efekty.