Rodzaje pomp ciepła - jaką pompę ciepła wybrać?

Pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większym uznaniem na rodzimym rynku rozwiązań grzewczych. Trudno się temu dziwić - są ekonomiczne, ekologiczne i praktycznie bezobsługowe. Jaką jednak pompę wybrać? To zależy w dużej mierze od działki, na której chcesz ją wykorzystać. 

Wodna pompa ciepła

Na Twojej działce znajdują się  zasoby wody naziemnej lub gruntowej? Zatem pompa, w której źródłem ciepła jest woda, będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Woda ma dobrą zdolność akumulacji ciepła, którą to właściwość wykorzystują pompy typu woda-woda. Jednak nie dla wszystkich będzie ona odpowiednia. Pompy tej nie powinieneś wykorzystywać na działce, gdzie  możliwe jest, że w czasie kilku lat wydajność cieków wodnych może się zmniejszyć. Ważna jest również jakość wody, która będzie przepływać przez instalację. Woda wysoko zmineralizowana będzie powodować szybką korozję jej elementów oraz zapychanie się filtrów i wymienników ciepła, które będziesz musiał regularnie czyścić. To powoduje, że znika jedna z większych zalet pompy - jej bezobsługowość.

Gruntowa pompa ciepła

Temperatura gruntu na pewnej głębokości jest dodatnia przez praktycznie cały sezon grzewczy. Sprawia to, że pompa gruntowa jest bardzo efektywna, a współczynnik wydajności COP, czyli ilość wyprodukowanego ciepła do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej, wynosi 4,0. Jeśli masz dużą działkę, to najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie pompa gruntowa z kolektorem poziomym. W tym przypadku wężownice rur zakopywane są stosunkowo płytko w ziemi (1-2 metry), a do wykonania instalacji nie jest potrzebny sprzęt specjalistyczny. To obniża koszt wykonania instalacji. Inaczej jest w przypadku pomp z wymiennikami pionowymi. Zaletą tego rodzaju instalacji jest to, że nie będziesz musiał przejmować się powierzchnią działki, ponieważ z użyciem sprzętu specjalistycznego wykonywane są odwierty w głąb sięgające 150 m. Są one podyktowane faktem, że na większych głębokościach temperatura gruntu jest wyższa. To powoduje, że działanie pompy zostaje całkowicie uniezależnione od warunków atmosferycznych. Z tego jednak powodu jest to rozwiązanie droższe od pozostałych.

W ofercie TAURONA znajdziesz pompy ciepła renomowanych producentów. Nasi konsultanci, w fachowy sposób, dobiorą właściwe rozwiązanie do Twojego domu. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a nasi specjaliści bezpłatnie doradzą Ci jaka pompa ciepła będzie dla Ciebie najlepsza.

Powietrzna pompa ciepła

Nie ma nic bardziej zmiennego od temperatury powietrza i to jest największe wyzwanie w przypadku pompy typu powietrze-woda. Pompa ta bowiem działa najefektywniej, gdy temperatura zewnętrzna nie spada poniżej -5°C. Oczywiście działa też w temperaturze -20°C, jednak wówczas wskaźnik efektywności COP wyraźnie spada, ponieważ pompa pobiera więcej energii elektrycznej. Rzadko jednak mamy do czynienia z aż tak niskimi temperaturami, a zalety pomp powietrznych sprawiają, że rozwiązanie to zyskuje na popularności. W tym przypadku nie ma bowiem znaczenia dostępność wody w ciekach czy wielkość działki. Zniszczeniu nie ulega również ogród, jak to często bywa przy głębokich odwiertach. Dodatkowo powietrze jest dostępne bez ograniczeń dlatego montaż takiej pompy jest łatwiejszy i tańszy w porównaniu z innymi rodzajami pomp. 

Pompa Cyrkulacyjna

Jest to rodzaj pompy bardzo przydatny w domu. To pompa cyrkulacyjna do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Trzeba  zaznaczyć, że jest to element instalacji do pompy ciepła, a nie docelowe źródło ciepła. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że nie musisz czekać aż spłynie zimna woda z rur, aby skorzystać z wody podgrzanej. Dlatego nie marnujesz zimnej wody. Zadaniem pompy cyrkulacyjnej jest przede wszystkim zapewnienie stałej obecności ciepłej wody, którą zużywamy  w łazience, w kuchni, czy też w kaloryferach. Brak pompy cyrkulacyjnej w instalacji, sprawia, że nieużywana woda będzie się schładzała i będzie wymagała ponownego podgrzania. 

Planujesz zakup i instalację pompy? Sprawdź, jak zrobić to taniej z TAURONEM, a dodatkowo zaoszczędź na prądzie!  

Pompy ciepła

Wybierz nowoczesne ogrzewanie swojego domu. Jeśli kupisz pompę ciepła z oferty TAURONA możesz:

skorzystać z oferty kredytu rozłożonego nawet na 12 lat RRSO 8,64% dostać nawet 4600 zł dofinansowania z programu “Ogrzej się z TAURONEM” uzyskać dotację z programu “Mój Prąd” i “Czyste Powietrze” mieć pewność zakupu urządzeń dobrej jakości instalowanych przez profesjonalistów

 Zamów darmową wycenę             
Poznaj ofertę