Odetchnij z ulgą – zakup pierwszego oczyszczacza powietrza

Zacznijmy od niestety złej wiadomości. Jakość powietrza w Polsce pozostawia wciąż wiele do życzenia. Dobra jest jednak taka, że rośnie społeczna świadomość tego problemu. W efekcie mamy obecnie do dyspozycji wiele narzędzi, by ochronić się przed smogiem. Co wybrać?

Popularnością cieszą się maski antysmogowe z filtrem, który zabezpiecza nas przed zanieczyszczeniem powietrza, gdy przebywamy na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że ochrona przyda nam się również, gdy jesteśmy w domu. Wydawać by się mogło, że nasze cztery ściany ochronią nas całkowicie. Rzeczywistość jest jednak inna – spora część zanieczyszczeń przedostaje się również do wnętrza budynków. 
Dlatego z pomocą przychodzi zakup oczyszczacza powietrza. Jest to z pozoru prosty krok, jednak rynek oferuje wiele różnych możliwości, w których łatwo można się pogubić. Należy więc zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, aby wybrać sprzęt, który sprosta naszym oczekiwaniom. 


Dobór oczyszczacza powietrza do powierzchni mieszkania

Powierzchnia mieszkania to podstawowa wartość, od której powinniśmy zacząć. Podczas poszukiwania oczyszczacza zauważymy, że producenci zamieszczają na każdym produkcie wartość metrażu, dla której dany sprzęt jest najbardziej efektywny. Przykładowo, oczyszczacze Sharp KC-D40EUW i Sharp FP-F30EU-H świetnie sprawdzą się na małych powierzchniach 20-25 m2, natomiast przy wielkościach rzędu 70m2 warto rozważyć zakup modelu Storm firmy Coway 1.
Rozróżnienie ze względu na rozmiar oczyszczanej powierzchni pozwala na bardzo wygodną pierwszą selekcję, jednakże warto pamiętać, że określa się w ten sposób skuteczność dla mieszkań ze standardową wysokością sufitu. Jeśli mieszkamy w kamienicy z dość wysokimi sufitami, musimy zakupić oczyszczacz o większej mocy, ponieważ zwiększa się kubatura oczyszczanego powietrza.

Jaki oczyszczacz powietrza będzie skuteczny?

Skuteczność oczyszczania jasno określa wskaźnik CADR (Clean Air Delivery Rate). Uwzględnia on zarówno powierzchnię, jak i objętość czystego powietrza wytwarzanego na minutę. Ocenia się zdolność do usuwania trzech najczęstszych rodzajów zanieczyszczeń: kurzu, pyłków i dymu. CADR pokazuje, ile razy w przeciągu godziny dochodzi do wymiany całego powietrza w pomieszczeniu, a za przyjętą normę uznaje się czterokrotne filtrowanie. Dlatego docelowa wartość wskaźnika CADR powinna być cztery razy wyższa niż powierzchnia pomieszczenia, w którym będzie pracował oczyszczacz. Przykładowo, Sharp KC-G60EUW charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością na poziomie 408 m3/h2 . Przy powierzchni 50m2 pozwala to aż na ośmiokrotne przefiltrowanie powietrza w ciągu jednej godziny!


Rola filtra do oczyszczacza

Kolejnym elementem nierozłącznie związanym z tematem oczyszczaczy są filtry. 
Obecnie standard oczyszczania powietrza opiera się na ich trzech rodzajach, które wzajemnie się uzupełniają podczas pracy urządzenia. System ten składa się z filtra wstępnego, filtra HEPA oraz węglowego. Filtr wstępny zatrzymuje największe zanieczyszczenia, takie jak kurz, sierść, naskórek i tym podobne. Filtr HEPA, ten sam który znajduje się w większości odkurzaczy, pozwala wyeliminować najdrobniejsze cząsteczki, w tym szkodliwe PM10 i PM2,5. Z kolei filtr węglowy wiąże związki lotne, pozbywając się nieprzyjemnych zapachów. Dla optymalnej pracy oczyszczacza, zaleca się wymianę filtrów raz do roku. 

 
Czy jonizacja w oczyszczaczu jest przydatna?

Połączenie trzech powyższych elementów pozwala pozbyć się aż 99,9%3 zanieczyszczeń i dla większości kupujących stanowi wystarczającą ochronę przed smogiem. Na rynku pojawiają się również produkty z szerszym wachlarzem funkcji. Przykładowo, jonizator powietrza zmienia ładunek elektrostatyczny szkodliwych cząstek tak, aby osadzały się na powierzchniach płaskich i nie pozostawały zawieszone w powietrzu. Co więcej, jonizator pozwoli pozbyć się szkodliwych bakterii, pleśni, czy innych patogenów z powietrza. Rozważając zakup oczyszczacza z taką funkcją, warto zapoznać się z modelem Sharp KC-D40EUW lub Sharp FP-F30EU-H.


Jaki oczyszczacz z nawilżaczem?

Niektóre urządzenia, takie jak Sharp KC-G60EUW, posiadają nawet opcję nawilżania powietrza, szczególnie przydatną dla astmatyków i alergików, tryb nocny pozwalający na spokojny i zdrowy sen, a także sygnalizację zużycia filtrów, która przypomni nam o ich wymianie. 
Jak widać jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza. Dlatego to, od czego należy zacząć, to przyjrzenie się swoim potrzebom. Bez tego możemy się narazić na kupno drogiego sprzętu, którego możliwości pozostaną przez nas w większości niewykorzystane. 

Sprawdź ofertę oczyszczaczy na stronach Tauron.


1. Wartości na podstawie danych producenta
2. Wartości na podstawie danych producenta
3. Wartości na podstawie danych producenta