Funkcjonalna i oszczędna kuchnia

Każdy z nas zastanawia się, jak zaplanować w pełni funkcjonalną kuchnię, a co z oszczędnościami? Podczas projektowania zastanawiamy się nad efektywnym wykorzystaniem miejsca. Etap projektowania kuchni to też dobry moment, żebyś pomyślał nad wyborem wyposażenia. Wybierz takie, które jest tanie w użytkowaniu.

Nowa płyta kuchenna? Przemyśl swoje potrzeby!
                                     

Płyta indukcyjna - sprawność do 90% (najoszczędniejsza)

Płyty indukcyjne są oszczędniejsze, szybsze. Ten rodzaj płyty to przede wszystkim bezpieczeństwo. Niezależnie od czasu gotowania, szklana powierzchnia płyty nie nagrzewa się.

 • Rada
  Gotowanie zamrożonych produktów to spora strata energii. Zanim włożysz jedzenie do garnka, pamiętaj, żeby dokładnie je rozmrozić, najlepiej w lodówce. Dzięki temu zyskujesz podwójnie - zużywasz mniej prądu podczas działania lodówki i nie marnujesz energii w trakcie gotowania.

Płyta ceramiczna - sprawność do 60% 

Płyta ceramiczna - sprawność do 60% Tańsza od płyty indukcyjnej. Wyposażona w cztery pola grzejne, które po podgrzaniu zmieniają swój kolor na czerwony i stają się bardzo gorące.

 • Rada
  Na bieżąco czyść powierzchnię grzewczą. To nie tylko kwestia estetyki, ale też efektywności grzania. Brud, który znajduje się na płycie sprawia, że przygotowujesz posiłek dłużej i zużywasz przy tym więcej prądu.

Płyta żeliwna - sprawność do 55%

Grzałki pokryte żeliwem to jedno z najprostszych rozwiązań. Płyty z takim rozwiązaniem są mniej komfortowe w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości, ale mają najkorzystniejszą cenę. 

 • Rada
  Na bieżąco czyść powierzchnię grzewczą. To nie tylko kwestia estetyki, ale też efektywności grzania. Brud, który znajduje się na płycie sprawia, że przygotowujesz posiłek dłużej i zużywasz przy tym więcej prądu.

Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz

Czajnik elektryczny to funkcjonalność i wygoda. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego urządzenia, nie obawiaj się jego dużej mocy. Większa moc czajnika to szybsze gotowanie i mniej straconego prądu.
Czajniki, które mają płytkę grzejną zamiast grzałki, pozwalają zagotować mniejszą ilość wody.
 • Rada
  Usuwaj kamień - to wydłuża czas użytkowania czajnika. Regularnie usuwaj osad z twardej wody i dzięki temu skracaj czas jej gotowania oraz oszczędzaj prąd.

Zwróć uwagę na etykietkę

Etykieta energetyczna to oznaczenie produktu, które najczęściej występuje w postaci nalepki lub tabliczki. Umieszczona jest na górze lub z przodu urządzenia, w tym sprzętów AGD. Znajdziesz na niej informacje o klasie energetycznej, zużyciu energii i podstawowych parametrach urządzenia.

Etykieta zawsze zawiera informacje o klasie efektywności energetycznej sprzętu, który nas interesuje. Jest ona oznaczona literą, a dodatkowo po lewej stronie etykiety znajduje się skala, która wykorzystuje kolory. 

Pamiętaj!

 A +++  najniższe zużycie energii elektrycznej i najwyższa klasa efektywności energetycznej 
 A i kolor zielony  niskie zużycie energii elektrycznej i wysoka klasa efektywności energetycznej 
 G i kolor czerwony  wysokie zużycie energii elektrycznej i niska klasa efektywności energetycznej