Finansowanie i dofinansowanie do fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna to opłacalna inwestycja. Koszty instalacji są jednak prawie tak duże jak zainteresowanie fotowoltaiką. Żeby zwiększyć dostępność tej technologii, TAURON wraz z bankiem partnerskim Alior Bank, przygotował dla swoich klientów dwie linie finansowania oraz pomaga w zdobyciu dofinansowania do fotowoltaiki (instalacji fotowoltaicznej) na ekologiczną produkcję prądu we własnym domu.

Interesuje Cię oferta fotowoltaiki?

Jak możemy Ci pomóc?

Nasze wsparcie dla Ciebie obejmuje:

Finansowanie inwestycji w fotowoltaikę

W TAURONIE bardzo wierzymy w fotowoltaikę, dlatego chcemy ułatwiać do niej dostęp przez dogodne instrumenty finansowe.
Dwie opcje kredytowania inwestycji mają ułatwić zakup instalacji wszystkim zainteresowanym produkcją ekologicznej energii ze słońca.

 • logo alior bank

  EKORATY RRSO 0%

  Zyskaj:

  • Możliwość sfinansowania zakupu urządzeń kredytem bez odsetek
   i prowizji
   przy zakupie z oferty TAURONA
  • Bez konieczności wpłaty własnej
  • Możliwość miesięcznego odroczenia płatności pierwszej raty
 • logo alior bank

  EKORATY RRSO 9,38%

  Zyskaj:

  • Możliwość rozłożenia kredytu na 12 lat
  • Bez konieczności wpłaty własnej
  • Możliwość miesięcznego odroczenia płatności pierwszej raty

Niższa rata czy brak kosztów?
Zapytaj sprzedawcę o możliwości kredytowe

Zamów kontakt

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Fotowoltaika bardzo szybko się rozwija, również dzięki stałemu wsparciu i dofinansowywaniu rozbudowy sieci indywidualnych instalacji PV przez administrację publiczną. Przez ostatnie lata najpopularniejsze były: wsparcie z programu Czyste Powietrze oraz dofinansowanie z programu
Mój Prąd.

Obecna edycja dofinansowań – program Mój Prąd 4.0 jest bardziej rozbudowana niż poprzednie, oferuje dopłaty do istniejących instalacji fotowoltaicznych, do nowych instalacji fotowoltaicznych, oraz do urządzeń instalowanych wraz z nowymi instalacjami fotowoltaicznymi. Te urządzenia to magazyny energii, magazyny ciepła, oraz systemy zarządzania energią EMS/HEMS.

Program Mój Prąd 4.0

Dofinansowanie nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych.

Program "Czyste powietrze" - ulgi podatkowe i dofinansowania

Program "Czyste powietrze" oferuje wiele możliwości, przede wszystkim pośredniego, wsparcia:

W tym, na przykład, ulgę podatkową za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Szczegóły programu 

Chcesz wiedzieć jak korzystnie kupić instalację fotowoltaiczną?

Zamów kontakt z naszym doradcą, chętnie przedstawimy Ci wszystkie dostępne opcje, sporządzimy zdalnie kalkulację na podstawie Twojego zapotrzebowania energetycznego oraz dostępnych możliwości finansowania i dofinansowania do fotowoltaiki. Taka rozmowa do niczego Cię nie zobowiązuje, oraz jest bezpłatna. Chcesz porozmawiać z naszym konsultantem?

Wypełnij formularz Oferta fotowoltaiki

Na jakie wsparcie możesz liczyć kupując fotowoltaikę od TAURONA?

Najczęściej zadawane pytania

 • Kredyt otrzymasz, jeżeli:

  mieszkasz na stałe w Polsce

  posiadasz akceptowany przez bank dokument potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty

  posiadasz numer PESEL

  ukończyłeś 18 rok życia

  uzyskujesz stałe dochody z akceptowanych przez bank źródeł

  płacisz w Polsce podatki

  posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych

  posiadasz zdolność kredytową

  w momencie podpisywania umowy posiadasz przy sobie aktywny telefon komórkowy

 • Bank akceptuje następujące źródła dochodów:

  umowa o pracę

  renta/renta strukturalna

  emerytura/zasiłek przedemerytalny

  działalność gospodarcza

  gospodarstwo rolne

  produkcja rolna

  działy specjalne produkcji rolnej

  zasiłek macierzyński/ojcowski/rodzicielski

  zasiłek chorobowy, rehabilitacyjny, wyrównawczy

  duchowni/osoby zakonne

  kontrakty marynarskie

  kontrakty żołnierskie

  pozostałe kontrakty

  wynajem lokali/dzierżawa gruntu

  umowa cywilno-prawna

 • Możesz otrzymać kredyt w wysokości od 300 zł do 120 000 zł.
 • Tak, jeśli tylko pozwala na to Twoja zdolność kredytowa.
 • Tak, możesz skorzystać z tzw. wpłata własna.
 • Składając wniosek o kredyt potrzebny jest Twój dowód osobisty. Zależnie od Twojej oceny zdolności i wiarygodności kredytowej, bank może poprosić Cię również o dokumenty potwierdzające dochód.
 • Wstępną decyzję kredytową możesz otrzymać nawet w kilka sekund od złożenia wniosku.
 • Nie, nie ma takiego wymogu.
 • Znajdziesz je w punkcie 3, w sekcji „Warunki Umowy” umowy kredytu.
 • Ratę zapłacisz robiąc przelew na indywidualny numer rachunku bankowego wskazany w umowie o kredyt oraz w harmonogramie spłat.
 • Wszystkie niezbędne informacje odnośnie terminu spłaty znajdziesz w umowie kredytowej. Wersję papierową harmonogramu spłat bank wyśle tylko na Twoje życzenie.
 • Tak, ma prawo spłacić całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie.
 • Skontaktuj się z infolinią Banku i poproś o zamknięcie kredytu i ustal w jaki sposób ma nastąpić zwrot środków.
 • W ciągu 14 dni odstąpienie od umowy kredytu możesz zgłosić:

  listownie na adres banku

  osobiście w placówce banku
   
  wypełniając formularz na stronie Banku

  listownie na adres pośrednika kredytowego

  osobiście u pośrednika kredytowego

 • Dofinansowanie do fotowoltaiki w obydwu programach jest skierowane do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. W Czystym Powietrzu dodatkowym warunkiem jest konieczność wymiany źródła ogrzewania. Wielkość dofinansowania zależy od wielu czynników, dlatego sprawdzaj strony poszczególnych programów, lub odwiedź najbliższą siedzibę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możesz również sprawdzić czy Twój urząd gminy nie udzieli Ci informacji o możliwości dofinansowania do fotowoltaiki w Twoim regionie.
 • Z dotacji Mój Prąd 4.0 będą mogli skorzystać prosumenci, którzy przyłączą mikroinstalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022, lub Ci, którzy przejdą na nowy system rozliczeń net-billing. Maksymalną kwotę dotacji będzie dostępna tylko dla nowych przyłączeń (czyli mikroinstalacji zgłoszonych po 1 kwietnia 2022). Do programu Mój Prąd 4.0 kwalifikują się istniejące instalacje, uruchomione nie wcześniej niż 1 lutego 2020 pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń (tzw. net-billing). 
 • Net-billing to sposób rozliczania instalacji fotowoltaicznej, w którym rozliczana jest wartość wprowadzonej (wyprodukowanej) przez prosumenta energii w stosunku do tej, którą pobrał z sieci. To oznacza, że jeśli masz mikroinstalację fotowoltaiczną sprzedajesz po rynkowej cenie nadwyżki energii, którą Twoja instalacja fotowoltaiczna wprowadza do sieci.

  Jeżeli wyprodukujesz więcej energii niż zużyjesz przez cały rok możesz uzyskać zwrot pieniędzy. Wysokość ewentualnej nadpłaty (niewykorzystanej w okresie 12 miesięcy), zwracanej przez sprzedawcę, nie może przekroczyć 20% (dwudziestu procent) wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty. Jest tak dlatego, że tylko takie rozwiązanie umożliwia zwolnienie przychodów z tej nadpłaty z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych. Zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, większy poziom dochodów musiałby być objęty procedurą notyfikacji pomocy publicznej.

 • - Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie samej instalacji fotowoltaicznej możesz zyskać do 7 000 zł*

  - Jeśli połączysz budowę instalacji fotowoltaicznej z magazynem ciepła lub magazynem energii/ciepła możesz dostać do 5 000 zł* na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowo dotację 5 000 zł* na zakup magazynu ciepła i/lub 16 000 zł* na zakup magazynu energii elektrycznej. Dodatkowo, jeśli zainstalujesz system inteligentnego zarządzania energią możesz otrzymać do 3 000 zł* dofinansowania, warunkiem koniecznym do otrzymania tej dotacji jest jednak kupno magazynu energii.

  *Dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych.

 • Jeśli zdecydujesz się przejść na nowy system rozliczeń możesz otrzymać dotację do instalacji fotowoltaicznej w wysokości do 3 000 zł*.

  Żeby starać się o tą dotację instalacja nie mogła być wcześniej dotowana z poprzednich edycji programu Mój Prąd

  Jeśli połączysz instalacje fotowoltaiczną z magazynem ciepła lub magazynem energii możesz dostać do 3 000 zł* na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowo dotację 5 000 zł* na zakup magazynu ciepła lub 16 000 zł* na zakup magazynu energii elektrycznej. Dodatkowo, jeśli zainstalujesz system inteligentnego zarządzania energią możesz otrzymać do 3 000 zł* dofinansowania, ale pod warunkiem kupienia jednocześnie magazynu energii.

  *Dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych.

 • Tak, podobnie jak w poprzednich edycjach programu „Mój Prąd”, możesz łączyć dotację Mój Prąd 4.0 i ulgę termomodernizacyjną. Warunkiem jest pomniejszenie przedstawionych do rozliczenia kosztów o kwotę dotacji przyznanej z NFOŚiGW. Zakres inwestycji będzie miał wpływ na wysokość ulgi.

  W przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, dolicz dofinansowanie do podstawy opodatkowania za 2022 r. w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku.
 • Nie, program Mój Prąd jest skierowany tylko dla osób fizycznych, które mają zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.
 • Nabór do programu Mój Prąd 4.0 będzie trwał do wyczerpania funduszy lub 31.03.2023 r.