• Warto zacząć od zidentyfikowania i sklasyfikowania wszelkich urządzeń, które pobierają prąd w naszej firmie – pozwoli to na wskazanie tych obszarów, których zmodernizowanie lub inne procedury użytkowania przyniosą największe oszczędności i to takie, które będzie można odczuć w relatywnie krótkim czasie.

    Oświetlenie

    Być może oświetlamy pomieszczenia, które tego nie potrzebują? Kluczowe jest źródło światła – czy stosujemy energooszczędne świetlówki i lampy LED, czy też zdecydowanie bardziej energochłonne tradycyjne żarówki i halogeny?

    Urządzenia biurowe

    Monitory, drukarki, skanery – czy po godzinach pracy zostają one wyłączone, czy też przechodzą w tryb stand-by? Warto poświęcić trochę czasu na pogłębioną analizę obecnego stanu rzeczy.

  • Przeprowadzenie audytu zużycia energii w firmie, pozwoli opracować plan działania i monitorować zużywanie energii w poszczególnych segmentach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

    Mikroprzedsiębiorstwa

    Tu sprawdzą się "domowe" sposoby monitorowania. Warto przeanalizować zużycie poszczególnych urządzeń, zweryfikować taryfę, sprawdzić stan oświetlenia i przyjrzeć się zachowaniom pracowników.

    MSP

    W większych przedsiębiorstwach pomocnym może się okazać wdrożenie niezbędnych procedur monitorujących zużycie oraz wyznaczenie pracownika, którego obowiązkiem będzie sprawdzanie stanu realizacji wprowadzanych zasad.

    Prowadź szkolenia, twórz instrukcje

    Plan zarządzania energią, to nie tylko globalne zasady funkcjonowania, lecz również czytelne i przejrzyste instrukcje korzystania z urządzeń i oświetlenia, przedstawione i egzekwowane od wszystkich pracowników.

    Należy poświęcić pracownikom tyle czasu, ile to absolutnie niezbędne, by zrozumieli sens i wymiar zmian w korzystaniu z energii elektrycznej. Niech każdy w firmie ma świadomość, że oszczędności dla przedsiębiorstwa przekładają się na sytuację każdego pracownika a także pozytywnie wpływają na środowisko, w którym żyją.

  • Chcąc kompleksowo podejść do kwestii oszczędzania energii należałoby, poza dokonaniem audytu oraz wdrożeniem planu zarządzania, zaplanować świadomą modernizację posiadanych urządzeń biurowych i pozostałego wyposażenia pobierającego energię elektryczną, na bardziej energooszczędne odpowiedniki, np. takie, które będą same się wyłączały po określonym czasie bezczynności.

    Warto inwestować w urządzenia o wyższej klasie energetycznej, które – choć są droższe w zakupie – będą tańsze w późniejszej eksploatacji i w dłuższej perspektywie pozwolą przedsiębiorstwu na osiąganie realnych oszczędności.


    Należy również zwrócić szczególną uwagę na konfigurację instalacji tak, by kontrolowanie małych grup lub wręcz pojedynczych opraw oświetleniowych było możliwe i łatwo dostępne. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być również wyposażenie niektórych miejsc w czujniki ruchu, które zapalą oświetlenie tylko w czasie czyjejś obecności.