Bezpieczne domowe SPA

Łazienka to nasza domowa strefa wellness, z której korzystają wszyscy domownicy. Dlatego też tak ważnym jest w tym miejscu bezpieczeństwo, o które musisz zadbać.

Zastanów się, czy lepszy będzie dla Ciebie prysznic, czy wanna. Przy poszukiwaniu odpowiedniego designu czy oszczędności wody, nie zapominaj jednak, żeby urządzić łazienkę w myśl zasady:

Prąd i woda to zakazana para!

Prąd i woda to zakazana para!

  • Woda w połączeniu z wysoką temperaturą i dużą wilgotnością to idealne miejsce do rozwoju  różnych mikroorganizmów. Dobra wentylacja to w łazience konieczność! Zapobiega ona zawilgoceniu, grzybom i pleśni. Szczególnie, gdy masz nowoczesne, szczelne okna i drzwi do łazienki bez otworów  - wentylacja musi być wymuszona wentylatorem.

    Zasilanie wentylatora należy doprowadzić bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.

    Jest kilka sposobów włączania wentylatora:

    • Wentylator podłączony do włącznika światła - działa zawsze, kiedy korzystasz z łazienki. Jeżeli jednak Twoja łazienka ma duże okno i nie zapalasz światła w dzień do kąpieli - wentylator nie włączy się. Wyposaż wentylator w opóźniacz wyłączenia (10 min.) - ponieważ często wychodzimy zaraz po kąpieli z łazienki 
      i zostawiamy ją zaparowaną.
    • Wentylator z czujnikiem wilgotności włączy i wyłączy się automatycznie tylko wtedy, gdy potrzeba. Nie musisz też modyfikować instalacji oświetleniowej. Wadą jest duża zawodność czujników.
  • Jak zadbać o ciepłą wodę użytkową (w skrócie c.w.u.) w naszym domu czy mieszkaniu? Czym różnią się te urządzenia?

    Obecnie na rynku możemy znaleźć urządzenia większe i mniejsze, wiszące, stojące lub do montażu na ścianie bezpośrednio przy zasobniku.

    Zobacz czym różnią się dwa podstawowe urządzenia, które do ogrzania wody wykorzystują prąd.


      Podgrzewacz pojemnościowy Podgrzewacz przepływowy
     Podgrzanie wody  ogrzewa ograniczają ilość wody ogrzewa dowolną ilość wody na żądanie
     Dostępność ciepłej wody po wykorzystaniu ogrzanej wody musisz odczekać, by ponownie się ogrzała woda ogrzewana jest na bieżąco
     Utrzymanie ciepłej wody traci ciepło, gdy jest nieużywana

    PAMIĘTAJ: by dostosować wielkość zasobnika do potrzeb. Będziesz wtedy efektywnie wykorzystywać
    podgrzaną wodę, a zarazem unikniesz zbędnych opłat
    woda ocieplana jest wtedy, gdy jej potrzebujesz, w związku z czym
    straty nie występują
     Wrażliwość rozwiązanie bardzo wrażliwe na temperaturę zimnej wody urządzenie zawsze ogrzeje wodę do zadanej temperatury
     Szybkość dostarczenia ciepłej wody użytkowej należy wcześniej podgrzać wodę lub upewnić się, czy w zbiorniku jest ona nagrzana do pożądanej temperatury ciepła woda dostępna niemalże natychmiast po odkręceniu zasobnika
    Przeznaczenie wanny, wanny z hydromasażem, kabiny masażowo-parowe umywalki, bidety, zlewozmywaki kuchenne
     Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową duże małe
    ROZWIĄZANIE: idealne np. do domków letniskowych bądź tam, gdzie nie dochodzi instalacja zaopatrująca nasz dom w c.w.u.
     Instalacja elektryczna rozwiązanie znajdzie zastosowanie zarówno przy instalacji miedzianej, jak i aluminiowej rozwiązanie niewskazane przy starej instalacji elektrycznej
     Zasilanie wymaga małej mocy, zasilanie trójfazowe stosowane jest przy dużych jednostkach wymaga zwykle specjalnego podłączenia dużej mocy (przeważnie 3 fazy)
  • W łazience, oprócz rachunków za prąd, zwróć też uwagę na rachunki za wodę. Zastanów się, czy woda w Twoim gospodarstwie domowym jest właściwie użytkowana. Sprawdź, czy zmarnowane litry i ich równowartość w złotówkach nie stanowią sporych kwot, które przeciekają Ci między palcami.

    Zobacz, jak możesz zaoszczędzić:

    • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą, lecz w zatkanym zlewie. Po umyciu płucz naczynia świeżą wodą (płukać możesz w zimnej wodzie). Najpierw zmywaj naczynia mniej zabrudzone, potem zatłuszczone lub przypalone.
    • Jeśli masz zmywarkę wybieraj specjalne programy, które uwzględniają oszczędność prądu i wody
    • Stosuj perlatory - zmniejszają zużycie wody nawet o 15-60% (perlator to końcówka kranu, prysznica zwiększająca optycznie strumień wody poprzez jej napowietrzenie)
    • Jeśli korzystasz z baterii umywalkowych, nie otwieraj pełnego strumienia wody
    • Bierz szybki prysznic, a nie kąpiel w wannie
    • Zakręcaj wodę, kiedy jej nie używasz (np. podczas mycia się czy golenia)
    • Sprawdź, czy Twoje baterie są szczelne i nie kapie z nich woda
    • Podczas zakupu miski podwieszanej wc czy kompaktu, zwróć uwagę na rodzaj spłukiwania. Wybierz system, który pozwoli zaoszczędzić wodę np. 3/6