Czym jest i jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych urządzeń, które ogrzeje twój dom. To urządzenie, którego działanie polega na wytworzeniu obiegu ciepła między obszarami, w których panują różne temperatury. Oznacza to, że energia jest pozyskiwana z zewnątrz (z powietrza albo z gruntu), a następnie jest kierowana do instalacji grzewczej wewnątrz budynku (do grzejników albo ogrzewania podłogowego).

Poznaj działanie pompy ciepła

Urządzenie odbiera energię z otoczenia (tzw. dolnego źródło ciepła) i przekazuje ją do obiegu czynnika roboczego. Wewnątrz pompy występuje odparowanie czynnika, para trafia na elektryczną sprężarkę, podnosi się temperatura, a wytworzone ciepło zostaje oddane do skraplacza. W ten sposób pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej. Skraplacz przekazuje ciepło dalej (wykorzystując tzw. dolne źródło ciepła), do obiegu instalacji centralnego ogrzewania w budynku (do tzw. górnego źródła ciepła). W ten sposób, energia, która została poddana różnym procesom, służy do ogrzewania domu lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Korzystaj z odnawialnych źródeł energii

Pompy ciepła wykorzystują w całości zasoby naturalne (powietrze, wodę lub energię z gruntu), a do tego są urządzeniami bezobsługowymi. Do działania wystarczy im energia elektryczna, dlatego warto rozważyć ich instalację wspólnie z instalacją fotowoltaiczną, ale nie jest to warunek ich montażu. Troska o środowisko oraz komfort użytkowania sprawiają, że ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań.

ciepło użytkowe

Dbamy o naszych klientów

Ogrzej się z TAURONEM!

Odbierz nawet 4 600zł bezzwrotnej dopłaty do pompy ciepła z oferty TAURONA.

"Ogrzej się z TAURONEM" to nasz ekologiczny projekt, dzięki któremu zwiększysz swój budżet na zmianę ogrzewania. Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i kupisz pompę ciepła z oferty TAURONA możesz skorzystać z dodatkowego dofinansowania do wymiany ogrzewania.

Poznaj szczegóły

Korzystny kredyt

Skorzystaj z kredytu RRSO 8,64% rozłożonego nawet na 12 lat. Bez wpłaty własnej, ze stałą ratą i pierwszą płatnością po 2 miesiącach.

Poznaj zasady

Zwrot za prąd

To nasz program, dzięki któremu zyskasz jeszcze więcej! Zamawiaj produkty i usługi od TAURONA. Zarejestruj swój zakup w Moim TAURONIE. Zwrot za prąd trafi bezpośrednio na twoje konto rozliczeniowe!

Dowiedz się więcej

Profesjonalne doradztwo

Nasi doradcy bezpłatnie pomogą ci w doborze najlepszego rozwiązania. Skorzystaj z ich eksperckiej wiedzy.

Zamów kontakt

Polecam TAURONA

Możesz otrzymać nawet 1000 zł za polecenie zakupu urządzeń od TAURONA. Wystarczy, że kupisz fotowoltaikę, ogrzewanie lub klimatyzację, a osoba, której polecisz nasze produkty kupi fotowoltaikę lub pompę ciepła.

Dowiedz się więcej
Grafika przedstawia dwie kobiety mówiące o rabacie 2 x 1000 zł dla osoby polecającej i osoby polecanej

Kredyt na zakup i montaż pompy ciepła

Logo alior bank

Pompa ciepła z kredytem ratalnym

EKORATY RRSO 8,64%

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 8.64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 22738.96 zł, całkowita kwota do zapłaty 27349.48 zł, oprocentowanie stałe 8.32%, całkowity koszt kredytu 4610.52 zł (w tym: prowizja 0.00 zł, odsetki 4610.52 zł), 52 miesięcznych rat (w tym 51 równych rat w wysokości 525.95 zł, ostatnia rata wyrównująca: 526.03 zł). Kalkulacja została dokonana na dzień 19.09.2023.

TAURON Sprzedaż sp. z o.o. jako pośrednik kredytowy współpracuje z Alior Bank SA z siedzibą w Warszawie. Zakres umocowania: zawieranie w imieniu Alior Bank SA z osobami fizycznymi umów o kredyt ratalny oferowany przez Alior Bank SA oraz dokonywanie czynności faktycznych związanych z zawarciem tych umów. Alior Bank uzależnia decyzję o przyznaniu kredytu ratalnego od oceny wiarygodności i zdolności kredytowej klienta. Pełna informacja o kredycie, w tym o opłatach i prowizjach jest dostępna w TAURON Sprzedaż sp. z o.o.

Chcesz poznać szczegóły?

Zyskaj:

możliwość rozłożenia spłaty kredytu nawet na 12 lat,

pierwszą płatność po 2 miesiącach,

stałą ratę kredytu przez cały okres obowiązywania umowy,

kredyt do 120 000 zł,

proces kredytowy online do kwoty 32 280 zł,

dostosowanie raty do Twoich możliwości.

Chcesz poznać szczegóły?

Zamów kontakt

Sprawdź programy i dofinansowania

Najczęściej zadawane pytania

 • Pompy ciepła stanowią alternatywę dla urządzeń grzewczych na gaz lub węgiel. W porównaniu z tymi urządzeniami koszt zakupu pompy ciepła jest wyższy, natomiast koszty eksploatacji dużo niższe.
  Pompy ciepła są zasilane energią elektryczną. By jeszcze bardziej zminimalizować koszty ich eksploatacji, można zintegrować je z odnawialnym źródłem energii – np. z panelami fotowoltaicznymi.
  Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych można odzyskać zgromadzoną latem energię i wykorzystać ją do zasilania pompy ciepła zimą. Oprócz dostosowania pracy pompy do potrzeby użytkownika, nie wymaga ona obsługi.
 • Pompa ciepła pobiera ciepło z niskotemperaturowego źródła (powietrze zewnętrzne - powietrzna pompa ciepła, wody gruntowe - wodna pompa ciepła, czy sama ziemia - gruntowa pompa ciepła), a następnie transportuje je i oddaje w zwiększonej ilości do układu grzewczego. Cała praca pompy ciepła oparta jest na termodynamicznym obiegu Lindego, w którym następuje pobieranie energii z otoczenia, a następnie przekazanie jej w postaci ciepła do układu grzewczego budynku (najczęściej ogrzewanie podłogowe) oraz podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. W bardziej rozbudowanych systemach, możemy odwrócić obieg i wykorzystać go do ochłodzenia powietrza w domu w okresie letnim. Aktualnie większość klimatyzatorów pokojowych typu split posiada opcję ogrzewania pomieszczenia dzięki odwróconemu obiegowi z funkcją pompy ciepła.
 • Koszt takiej inwestycji zależy od wielkości, mocy i rodzaju pompy ciepła. Koszt takiej inwestycji to minimum kilkanaście tysięcy złotych.
 • Jest to urządzenie grzewcze wykorzystujące ciepło atmosferyczne, które jest „transferowane” do wewnętrznej instalacji grzewczej za pomocą układu sprężarkowego. Ciepło to następnie jest przekazywane do domowego zbiornika ciepłej wody, centralnego ogrzewania (grzejników, klimakonwektorów, ogrzewania podłogowego itp.). W dzisiejszych rozwiązaniach pompa ciepła może pracować nawet przy temperaturach zewnętrznych od ok. -25°C.
 • • bezobsługowość urządzenia – w porównaniu do pieca węglowego nie wymaga stałej obsługi
  • mniejsze zużycie energii – pompy ciepła to nowoczesne, energooszczędne urządzenia z możliwością programowania i sterowania zdalnie poprzez aplikację w telefonie lub tablecie
  • nowoczesny design – estetyczne, cichobieżne urządzenie zewnętrzne, odporne na czynniki atmosferyczne
  • nie wymaga budowy przyłącza gazu ziemnego – wystarczy przyłącze elektryczne
  • nie wymaga posiadania specjalistycznego komina (jak to jest w przypadku gazu)
 • Instalacja pompy ciepła wymaga:
  • montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku lub na przygotowanym podłożu – w miarę możliwości w bliskiej odległości od kotłowni
  • doprowadzenia zasilania elektrycznego do jednostki zewnętrznej (1 lub 3 fazy – w zależności od mocy urządzenia)
  • montażu modułu hydraulicznego oraz opcjonalnie zbiornika CWU w kotłowni wraz z niezbędnymi akcesoriami
  • przepust w ścianie pomieszczenia kotłowni na orurowanie (wraz z zaizolowaniem) do podłączenia ze sobą jednostki zewnętrznej oraz modułu hydraulicznego pompy ciepła
  • instalacji sterownika pokojowego do regulacji systemem
 • Ze względu na niską temperaturę wody grzewczej (do ok. 55°C) układ z pompą ciepła możemy zastosować w instalacjach:
  • ogrzewania podłogowego wodnego,
  • z grzejnikami niskotemperaturowymi,
  • z układem klimakonwektorów (z opcją chłodzenia – klimatyzacji w okresie letnim),
  • podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU).
 • Pompa ciepła jest zaawansowanym urządzeniem, które chłodzi i grzeje. Wykorzystuje powietrze z otoczenia do podgrzewu wody użytkowej. W odróżnieniu od popularnego podgrzewacza elektrycznego, współczynnik efektywności pompy ciepła jest nawet 4 razy wyższy od bojlerów.
 • Pompa ciepła wykorzystuje powietrze, które następnie za pomocą układu termodynamicznego przekształca w ciepło do podgrzewania wody użytkowej. Cały proces zasilany jest energią elektryczną.
 • Dokładna cena zależy od mocy i pojemności danej pompy ciepła. Użytkowanie pompy w porównaniu do innych źródeł ciepła takich jak kocioł na ekogroszek, pellet, czy standardowy bojler elektryczny jest nawet kilkukrotnie tańsze.
 • Urządzenie do domu o powierzchni 180m2 powinna być dobrana na podstawie audytu energetycznego nieruchomości, ponieważ zarówno wiek domu, jego stan i zastosowane technologie wpłyną na moc pompy. Przy założeniu, że dom jest nowy, ocieplony, ma energooszczędne okna i nie ma w nim ogrzewania podłogowego, to rekomendowana moc urządzenia wynosiłaby ok 12 kW.

 • Żeby dobrać powietrzną pompę do domu o powierzchni 150m2 trzeba wziąć pod uwagę jego wiek, stan i technologię budowy. Dla domu wybudowanego w latach 90-tych, który jest ocieplony i posiada energooszczędne okna i nie ma ogrzewania podłogowego, warto rozważyć zakup urządzenia o mocy między 8, a 12 kW.

  Zachęcamy do rozmowy z naszym doradcą, który wyceni instalację, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb.

  Zamów kontakt
 • Odpowiednie urządzenie do domu o powierzchni 250m2 musi uwzględniać stan, wiek i standard domu. Inny piec jest rekomendowany dla nowego domu o wysokich parametrach izolacji, a inny będzie odpowiedni dla starszego budynku. Jeśli założymy, że szukasz pompy ciepła do nowego domu o wysokich parametrach energooszczędności, to warto kupić pompę ciepła z mocą ok 12 kW.

  Jeśli chcesz upewnić się, jaka pompa będzie najlepsza dla Twojego domu, zamów bezpłatną wycenę u naszego doradcy.
  Zamów kontakt
 • Pompa ciepła 6 kW najlepiej sprawdzi się w nieruchomości, której powierzchnia ma między 80-120 m2. Wszystko zależy od standardu wykończenia, wieku domu i jego parametrów izolacyjnych. Jeśli masz na oku jakieś urządzenia, opowiedz o tym naszemu doradcy, a bezpłatnie doradzimy Ci czy będzie odpowiednie do Twojego domu, czy może warto wybrać coś innego z naszej oferty.
  Zamów kontakt
 • Pompa ciepła 10 kW jest rozsądnym wyborem dla domów o powierzchni między 160-250 m2, przy czym dolna granica m2 jest przewidziana dla domów mniej wydajnych energetycznie, a górna dla nowych domów wybudowanych w energooszczędnych technologiach. Nie kupuj takiego urządzenia w ciemno, lepiej zamów darmową konstultację u naszego doradcy!

 • Pompa ciepła 8 kW to popularny wybór dla nieruchomości o powierzchni od 120 do 180 m2. Ta różnica wynika z kilku czynników: wieku domu, zastosowanej technologii, rodzaju okien czy grzejników. Przed zakupem warto skorzystać z darmowej porady naszego doradcy, który przygotuje bezpłatną wycenę z doborem pompy o właściwej mocy.
  Zamów kontakt
 • Zużycie prądu przez pompę zależy od jej typu, mocy, poziomu ogrzewania nieruchomości oraz tego czy ogrzewasz nią ciepłą wodę użytkową i jak dużo tej wody zużywasz. Załóżmy jednak, że używasz pompy ciepła powietrznej tylko do ogrzewania, jej moc wynosi 8 kW –w tej sytuacji przez rok zużyje ona około 5 000 kWh.

 • Popularniejsze są pompy ciepła powietrzne, ponieważ nie wymagają drogich odwiertów. Jednak nie chcemy Cię ani zachęcać, ani zniechęcać do żadnego typu urządzeń. Zawsze warto skonsultować Twoją indywidualną sytuację. Wypełnij formularz, a bezpłatnie dowiesz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

 • Pompy ciepła split i monoblok to w zasadzie te same urządzenia, które różnią się umiejscowieniem poszczególnych elementów. W urządzeniu monoblok układ odpowiedzialny za przygotowanie ciepła znajduje się w jednym miejscu (na zewnątrz budynku) i dostarcza ciepło do wnętrza domu rurami dystrybucyjnymi . Na urządzenie typu split składa się jednostka zewnętrzna (która zawiera parownik, sprężarkę i zawór rozprężny) oraz jednostka wewnętrzna – ze skraplaczem. Z jednostki zewnętrznej rurami chłodniczymi transportowany jest gaz chłodniczy. Ten gaz trafia na dodatkowy wymiennik ciepła (skraplacz), gdzie oddaje ciepło do instalacji. Wypełnij formularz i dowiedz się, które urządzenie lepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Dokumenty

1 Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0.00%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 21859.46 zł, całkowita kwota do zapłaty 21859.46 zł, oprocentowanie stałe 0.00%, całkowity koszt kredytu 0.00 zł (w tym: prowizja 0.00 zł, odsetki 0.00 zł), 40 miesięcznych rat (w tym 39 równych rat w wysokości 546.49 zł, ostatnia rata wyrównująca: 546.35 zł). Kalkulacja została dokonana na dzień 27.09.2023. TAURON SPRZEDAŻ SP. Z O.O. jako pośrednik kredytowy współpracuje z Alior Bank SA z siedzibą w Warszawie. Zakres umocowania: zawieranie w imieniu Alior Bank SA z osobami fizycznymi umów o kredyt ratalny oferowany przez Alior Bank SA oraz dokonywanie czynności faktycznych związanych z zawarciem tych umów. Alior Bank uzależnia decyzję o przyznaniu kredytu ratalnego od oceny wiarygodności i zdolności kredytowej klienta. Pełna informacja o kredycie, w tym o opłatach i prowizjach jest dostępna w formularzu informacyjnym. Informacja handlowa według stanu na 21.07.2022r.
2 Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 8.64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 22738.96 zł, całkowita kwota do zapłaty 27349.48 zł, oprocentowanie stałe 8.32%, całkowity koszt kredytu 4610.52 zł (w tym: prowizja 0.00 zł, odsetki 4610.52 zł), 52 miesięcznych rat (w tym 51 równych rat w wysokości 525.95 zł, ostatnia rata wyrównująca: 526.03 zł). Kalkulacja została dokonana na dzień 19.09.2023. TAURON Sprzedaż sp. z o.o. jako pośrednik kredytowy współpracuje z Alior Bank SA z siedzibą w Warszawie. Zakres umocowania: zawieranie w imieniu Alior Bank SA z osobami fizycznymi umów o kredyt ratalny oferowany przez Alior Bank SA oraz dokonywanie czynności faktycznych związanych z zawarciem tych umów. Alior Bank uzależnia decyzję o przyznaniu kredytu ratalnego od oceny wiarygodności i zdolności kredytowej klienta. Pełna informacja o kredycie, w tym o opłatach i prowizjach jest dostępna w TAURON Sprzedaż sp. z o.o.