Wynajem mieszkania - na co zwrócić uwagę

Twoje dziecko idzie na studia? Dostajesz wymarzoną pracę w innym mieście? A może poznajesz kogoś i postanawiacie zamieszkać razem?

Sytuacji prowadzących do podjęcia decyzji o wynajęciu mieszkania może być wiele. Jak z głową wynająć mieszkanie i nie narazić się na przykre niespodzianki? Podpowiadamy poniżej.

Poszukiwania mieszkania

Na początek - rozejrzyj się nieco po mapie miasta, w którym masz zamieszkać i zadaj sobie pytanie czego oczekujesz po lokalizacji? Gdzie chcesz mieć blisko, a gdzie możesz mieć dalej? Zorientuj się w cenach mieszkań w różnych okolicach. Gdy będziesz mieć odniesienie, na pewno nie dasz się naciągnąć na zawyżoną cenę mieszkania. 

Gdy już zaczniesz przeszukiwać serwisy z ogłoszeniami, to zwróć uwagę czy ogłoszenie zostało starannie przygotowane i zawiera wszystkie istotne informacje. Ogrzewanie jest miejskie czy gazo-we? Jakie są rachunki za media (prąd, gaz, ogrzewanie)? Czy są w mieszkaniu pokoje przechodnie? Czy możesz obejrzeć mieszkanie na dużej ilości zdjęć? Już na tym etapie powinno się czuć rzetelne podejście osoby wynajmującej mieszkanie. 

W jakich sytuacjach zachować ostrożność? Nieadekwatnie niski koszt wynajęcia mieszkania w stosunku do jego standardu powinien zwrócić Twoją uwagę i wzmóc czujność. Nie daj się również nabrać na płacenie za oglądanie mieszkania.Oględziny lokalu

W dzień spotkania przyjedź wcześniej, żeby na spokojnie obejrzeć okolicę. Zobacz czy będziesz mieć dostęp do niezbędnej infrastruktury - sklepów, przystanków i dworca. Jeśli mieszkanie znajduje się przy ulicy, sprawdź czy natężenie ruchu nie okaże się zbyt uciążliwe. Poruszasz się autem? Rozejrzyj się za parkingiem.

Na spotkaniu sprawdź czy wynajmujący ma prawo dysponować mieszkaniem i poproś o okazanie aktu własności mieszkania lub upoważnienia od właściciela. Podczas oględzin dobrze rozejrzyj się po mieszkaniu. Nie wahaj się odkręcić wody, włączyć światła czy kuchenki. Obejrzyj ściany pod kątem podejrzanych plam czy zacieków. Jeśli coś zauważysz, od razu zgłoś to wynajmującemu i zapytaj o termin usunięcia problemu.

Oględziny to również najlepszy moment, żeby zapytać czy w mieszkaniu wolno czy nie wolno palić, czy właściciel ma coś przeciwko zapraszaniu gościu lub posiadaniu zwierzęcia. Ten ostatni punkt może się okazać bardzo ważny, bo właściciele często obawiają się zniszczeń. Aby przekonać właściciela do zwierzaka można zaproponować wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wypadek zniszczeń. 

Na co zwrócić uwagę w umowie o wynajem

Umowa o wynajem mieszkania to kluczowy dokument, który musi być dla Ciebie w całości zrozumiały. Pamiętaj, że nie musisz się zgadzać na żadne mętne zapisy. Znany jest przykład zapisu w umowie czynszu w kwocie X powiększonego dwukrotnie z adnotacją, że co miesiąc najemca otrzyma 50% rabatu za płacenie w terminie. Za spóźnienie z zapłatą za czynsz karą mogą być odsetki lub rozwiązanie umowy, nigdy kary finansowe - te są niezgodne z prawem. Pamiętaj o tym.

Co powinna dokładnie zawierać umowa o wynajem? 

 • dane osobowe wynajmującego i najemcy
 • kwota czynszu i wszystkich innych opłat
 • kwota kaucji i warunki jej zwrotu
 • terminy płatności
 • czas trwania umowy
 • stan liczników i mediów w dniu przekazania mieszkania
 • liczba kluczy
 • prawa i obowiązki obu stron (w tym odpowiedzialność finansowa za usterki i możliwość zmiany wystroju, np. pomalowania ścian, przestawienia mebli)
 • termin i zasady wypowiedzenia umowy
 • dodatkowe zasady dotyczące wynajmu (cisza nocna)
 • data i miejsce zawarcia umowy wraz z podpisami obu stron

Kaucja zwykle ma wysokość jednego miesięcznego czynszu i płacona jest w momencie podpisania umowy. Jeśli właściciel będzie chciał otrzymać ją wcześniej, a Ty się zgodzisz, to podejmujesz ryzyko. Koniecznie poproś o pisemne potwierdzenie wpłacenia kaucji, a jak nie, to jednoznacznie zatytułuj przelew np. Kaucja za mieszkanie Korfantego 15.Protokół zdawczo-odbiorczy

Ostatnim etapem procesu wynajmu mieszkania jest spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. W tym dokumencie wynajmujący określa stan mieszkania oraz jego wyposażenie i może być podstawą roszczeń wynajmującego, jeśli stan mieszkania diametralnie się zmieni. Do protokołu dobrze jest też dołączyć zdjęcia mieszkania. Chroni to wynajmującego i Ciebie, bo możesz mieć pewność, że nie zostaną Ci przypisane żadne wyimaginowane straty. 

Na  tym etapie pomyśl też o przepisaniu mediów na siebie jako na najemcę lokalu. Znacznie lepiej jest samemu płacić rachunki za prąd, gaz czy internet niż ciągle kontaktować się z wynajmującym w celu przekazania mu stanu liczników. To również duże ułatwienie dla wynajmującego, który nie musi się martwić o płacenie Twoich rachunków.

U nas możesz przepisać licznik prądu szybko i wygodnie przez internet. Wystarczy, że zalogujesz się w serwisie Mój TAURON, wypełnisz swoją część protokołu zdawczo-odbiorczego, a wynajmujący swoją. Resztą zajmiemy się my. Szczegóły sprawdzisz tu:

Protokół zdawczo-odbiorczy licznika prądu