Jak przygotować się do przeprowadzki?

Jeżeli decydujesz się na samodzielne pakowanie i chcesz uniknąć niepotrzebnego zamieszania, zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym podpowiemy jak przygotować się do przeprowadzki.
Przede wszystkim zachowaj spokój, upewnij się, że masz spory zapas czasu i pamiętaj - przeprowadzka to nic strasznego, jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem ją zaplanujesz.

Początki bywają najtrudniejsze, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie rzeczy są nam potrzebne i czy warto zabrać je do nowego mieszkania. Aby móc na bieżąco monitorować swoje postępy oraz mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy, pomocny okaże się szczegółowy plan przeprowadzki.

Poniżej zamieszczamy garść niezbędnych informacji, dzięki którym dowiesz się, jak przygotować się do przeprowadzki, od czego zacząć pakowanie i… nie zwariować! Nasz harmonogram możesz również pobrać, wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, by odhaczać poszczególne punkty.

2 MIESIĄCE PRZED PRZEPROWADZKĄ

Wszystkie formalności, związane z wynajmem bądź kupnem mieszkania, masz już za sobą? Świetnie, najwyższa pora zacząć przygotowania do przeprowadzki! Uzbrój się w cierpliwość i dobrze zorganizuj, ponieważ czeka Cię intensywny czas. No to do dzieła!

 • powiadom odpowiednie instytucje o zmianie miejsca zamieszkania, możesz to zrobić w urzędzie lub przez internet,
 • jeśli przeprowadzasz się z powodu zmiany pracy, dowiedz się, jakie koszty przeprowadzki może pokryć Twój pracodawca,
 • poinformuj o przeprowadzce rodzinę i znajomych,
 • wypowiedz lub przenieś umowy z dostawcami, którzy mogą naliczać opłaty - w przypadku energii, skorzystaj z internetu i przenieś licznik online,
 • uzgodnij z szefem urlop.


 • 6 TYGODNI PRZED PRZEPROWADZKĄ

  Został Ci już nieco ponad miesiąc do przeprowadzki, co oznacza, że powoli możesz przystąpić do kolejnego etapu przygotowań. Dobrze zaplanuj swoją przeprowadzkę, nawet, jeśli jej data wciąż stoi pod znakiem zapytania. Przeprowadź dokładny research w sieci, aby wiedzieć, co wziąć pod uwagę przy wyborze firmy przeprowadzkowej. A więc, działamy dalej!

  zrób pełny spis swoich rzeczy, ustal, co zabierzesz do swojego nowego mieszkania i w którym miejscu umieścisz, pozbądź się zbędnych przedmiotów - sprzedaj je lub oddaj, skontaktuj się z firmą przeprowadzkową i ustal termin transportu rzeczy lub wynajmij większy samochód, zaplanuj posiłki tak, by do czasu wyprowadzki zużyć mrożoną żywność, wykorzystaj zapasy chemii oraz kosmetyków.

  3 TYGODNIE PRZED PRZEPROWADZKĄ

  Do zmiany adresu dzielą Cię trzy tygodnie - rozpocznij pakowanie od najmniej przydatnych rzeczy, które nie są niezbędne w codziennym użytkowaniu, oraz na domknięciu wszelkich formalności:

  podpisz umowy na usługi telekomunikacyjne, takie jak: internet, telefon, telewizja, podpisz umowy na dostarczenie prądu, gazu, wody, a jeśli w nowym mieszkaniu jest już licznik, złóż protokół zdawczo-odbiorczy w serwisie Mój Tauron, kup niezbędne do przeprowadzki rzeczy: taśmy klejące, kartony, naklejki, markery, folie bąbelkowe, worki próżniowe na pościel, pokrowce na ubrania, upewnij się, że masz wystarczającą ilość walizek lub toreb, zaplanuj sposób pakowania (np. pakuj rzeczy z danego pomieszczenia do tego samego kartonu i koniecznie używaj etykiet), zacznij pakować najmniej przydatne rzeczy (np. posezonowe ubrania, dekoracje, książki), uporządkuj swoje dokumenty (np. świadectwa, dyplomy, dokumentacje medyczne) i włóż je do jednego miejsca, zwróć pożyczone rzeczy (np. książki).


  2 TYGODNIE PRZED PRZEPROWADZKĄ

  Przeprowadzka już za dwa tygodnie! Najwyższa pora zorganizować opiekę dla swoich pociech i zwie-rzaków, aby uniknąć dodatkowego zamieszania:

  zorganizuj opiekę dla dzieci i zwierząt, a jeśli potrzebujesz pomocy, powiadam swoją rodzinę lub przyjaciół, doprecyzuj wszystkie szczegóły z firmą przeprowadzkową - potwierdź godzinę przybycia, parking, wskazówki dojazdu, w razie potrzeby, zatrudnij firmę do dodatkowych usług, których nie zapewnia Twoja firma od przeprowadzek, np. demontaż mebli czy sprzątanie, ureguluj wszystkie zaległe płatności i anuluj lokalne usługi, jak np. dostawy czasopism.

  TYDZIEŃ PRZED PRZEPROWADZKĄ

  Ale szybko zleciało - to Twój ostatni tydzień pod starym adresem! Przede wszystkim skup się na do-brej organizacji tego czasu oraz dokończeniu pakowania rzeczy:

  rozmontuj meble, pozostałe meble dobrze zabezpiecz (opróżnij, wyjmij półki, zabezpiecz szuflady taśmą klejącą), kontroluj zawartość lodówki i kupuj jedzenie na bieżąco, sporządź listę usterek, które powinny być zgłoszone, przygotuj torbę, tzw. „zestaw przetrwania” i zapakuj do niej najpotrzebniejsze rzeczy, które w dniu przeprowadzki będą zawsze pod ręką.

  DZIEŃ PRZED PRZEPROWADZKĄ

  Zaczynamy wielkie odliczanie! Do przeprowadzki pozostały zaledwie 24 godziny, więc najwyższa pora upewnić się, że wszystko zostało spakowane. Niezbędna okaże się również torba na noc, do której zapakujesz takie rzeczy jak: piżamę, szczoteczkę do zębów, pastę oraz kosmetyki - z pewnością przyda się pierwszego dnia w nowym mieszkaniu.

  największe gabarytowo przedmioty przenieś bliżej wyjścia; potwierdź godzinę przybycia firmy przeprowadzkowej, rozmróź i porządnie wymyj lodówkę, spakuj sprzęty kuchenne, odpowiednio zabezpiecz rośliny (np. owijając workiem foliowym lub delikatnie związując gałęzie), wysprzątaj mieszkanie, przygotuj „awaryjną” torbę, do której w razie konieczności spakujesz nadprogramowe rzeczy,  dokumenty, pieniądze oraz klucze umieść w miejscu, które będziesz miał zawsze pod ręką, przespaceruj się po swoim mieszkaniu i upewnij się, że wszystkie rzeczy zostały spakowane, przygotuj zestaw narzędzi, które w nowym mieszkaniu posłużą Ci do rozpakowywania pudeł, jeśli w przeprowadzce ma Ci pomóc rodzina lub przyjaciele, upewnij się co do godziny ich przybycia i uzgodnij z nimi wszystkie szczegóły, zapakuj torbę, która zapewni Ci szybki dostęp do szczoteczki do zębów, pasty, kosmetyków i ręczników, naładuj do pełna swój telefon komórkowy i upewnij się, że ładowarka jest pod ręką, nastaw budzik na poranną godzinę, połóż się wcześnie spać.

  DZIEŃ PRZEPROWADZKI

  Wreszcie nadszedł ten dzień, a Ty możesz odetchnąć z ulgą - z planem masz nad wszystkim pełną kontrolę. Pora przenieść się do nowego mieszkania!

  wstań wcześnie rano, dokończ pakowanie rzeczy, które do tej pory były przez Ciebie używane, sprawdź, czy wszystko jest spakowane, upewnij się, że niezbędne dane, takie jak Twój numer telefonu i adres nowego mieszkania, zostały przekazane firmie przeprowadzkowej, zapisz wszystkie odczyty z liczników, zrób zdjęcie telefonem komórkowym, wyłącz gaz i prąd, zakręć wodę, pozamykaj wszystkie okna, zamknij drzwi na klucz.   GDY ZNAJDZIESZ SIĘ W NOWYM MIESZKANIU

  Po przekroczeniu progu nowego mieszkania, przekaż firmie przeprowadzkowej niezbędne wytyczne, dotyczące ustawienia pudeł z rzeczami. Upewnij się również, że każda usługa została wcześniej przez Ciebie rozliczona. 

  jeśli wprowadzasz się do mieszkania, które wcześniej do kogoś należało, sprawdź, czy poprzedni właściciel niczego nie zostawił - jeśli tak, zapakuj jego rzeczy do osobnego pudła i skontaktuj się z nim, wypakuj rzeczy z Twojej „torby przetrwania”, wyciągnij kubki oraz czajnik i zorganizuj kącik, który podczas przerwy w pakowaniu posłuży Ci jako miejsce na odpoczynek, przekaż firmie przeprowadzkowej niezbędne wytyczne oraz instrukcje, w których uwzględnisz, gdzie ustawić kartony z Twoimi rzeczami, przyjrzyj się dokładnie przetransportowanym rzeczom, upewnij się, że kartony są kompletne, a w drodze nic nie uległo uszkodzeniu, dokumenty umieść z bezpiecznym miejscu, w którym z łatwością je znajdziesz, sprawdź stan liczników w swoim nowym mieszkaniu oraz zrób im zdjęcie, zacznij rozpakowywać swoje rzeczy, zrób przerwę w rozpakowywaniu rzeczy i zamów sobie obiad, a jeśli zamawiasz jedzenie przez aplikację, nie zapomnij o zmianie domyślnego adresu dostawy, przedstaw się swoim nowym sąsiadom i dowiedz się więcej o Twojej najbliższej okolicy.