Poznaj naszą ofertę

Fotowoltaika

Chcesz produkować własną energię elektryczną lub płacić mniej za prąd? Wybierz instalację fotowoltaiczną od TAURONA!

Pomożemy Ci na każdym etapie inwestycji - od zaplanowania, przez uzyskanie finansowania, po montaż. Oferujemy indywidualny dobór rozwiązania - skorzystaj z bezpłatnego audytu fotowoltaicznego nieruchomości i analizy zapotrzebowania na energię elektryczną. Nasi zaufani partnerzy montują instalacje najwyższej klasy na powierzchniach dachowych, na gruncie, albo jako carport. Sprawdź rozwiązania, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie i korzystaj z energii najlepszej pod słońcem!

Carport - zadaszenie fotowoltaiczne

Zamień miejsce parkingowe, altanę w ogrodzie lub zadaszenie tarasu w mikroinstalację, która produkuje prąd, zapewni cień i osłoni od deszczu. Wybierz carport od TAURONA!

Zobacz

Magazyn energii od TAURONA

Przechowuj nadwyżki energii, którą wyprodukuje twoja instalacja w dzień i skorzystaj z niej przez całą dobę lub w przypadku przerw w dostawie prądu.

Dowiedz się więcej

Są powody, by wybrać fotowoltaikę od TAURONA

Polecam TAURONA

Możesz otrzymać nawet 1000 zł za polecenie zakupu urządzeń od TAURONA. Wystarczy, że kupisz fotowoltaikę, ogrzewanie lub klimatyzację, a osoba, której polecisz nasze produkty kupi fotowoltaikę lub pompę ciepła.

Dowiedz się więcej
Grafika przedstawia dwie kobiety mówiące o rabacie 2 x 1000 zł dla osoby polecającej i osoby polecanej

Droga do Twojej instalacji

Zamówienie oferty

Zostaw nam kontakt do siebie, a my zadzwonimy i przestawimy Ci naszą ofertę fotowoltaiki.

Więcej

Dobór rozwiązania

Wspólnie z naszym autoryzowanym partnerem dobierzemy dla Ciebie bezpłatnie najlepsze rozwiązanie.

Więcej

Montaż instalacji

Po podpisaniu umowy przystępujemy do montażu paneli fotowoltaicznych w Twojej nieruchomości.

Więcej

Przyłączenie do sieci

Pomożemy Ci przygotować się do procedur niezbędnych do przyłączenia instalacji do sieci.

Więcej

Produkcja energii

Wszystko gotowe! Gratulacje - już jesteś producentem własnej zielonej energii.

Więcej

Droga do Twojej instalacji

1. Zamówienie oferty

Zostaw nam kontakt do siebie, a my zadzwonimy i przestawimy Ci naszą ofertę fotowoltaiki.

2. Dobór rozwiązania

Wspólnie z naszym autoryzowanym partnerem dobierzemy dla Ciebie bezpłatnie najlepsze rozwiązanie.

3. Montaż instalacji

Po podpisaniu umowy przystępujemy do montażu paneli fotowoltaicznych w Twojej nieruchomości.

4. Przyłączenie do sieci

Pomożemy Ci przygotować się do procedur niezbędnych do przyłączenia instalacji do sieci.

5. Przyłączenie do sieci

Wszystko gotowe! Gratulacje - już jesteś producentem własnej zielonej energii.

Program Mój Prąd 5.0 dla fotowoltaiki

Wnioski w programie Mój Prąd 5.0 można było składać do 22 grudnia 2023 roku. Mój Prąd 6.0 nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, ale Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło prace nad nim. Jeżeli planujesz inwestycję fotowoltaikę, nie przejmuj się brakiem pełnych informacji, ponieważ do przystąpienia do programu wymagana była zawsze już ukończona instalacja. Nasze urządzenia i instalacje zawsze spełniały dotychczasowe kryteria techniczne programów Mój Prąd. Montując fotowoltaikę teraz będziesz mieć przewagę nad innymi wnioskodawcami. Jeśli interesuje Cię, ile możesz dostać dotacji z programu Mój Prąd, to w edycji 5.0 osoby, które nie korzystały wcześniej z Mojego Prądu mogły otrzymać do 6 000 zł na instalację fotowoltaiczną lub 7 000 zł, jeśli wraz z fotowoltaiką instalowały inne urządzenie (np. pompę ciepła). Wszystkie zasady kończącego się programu znajdziesz w tabelach poniżej.

Aby porozmawiać z naszym doradcą:

Wypełnij formularz

Ile maksymalnie można było otrzymać z programu Mój Prąd 5.0

MÓJ PRĄD 5.0 Maksymalna kwota dotacji dla nowego prosumenta lub prosumenta, który przechodzi na rozliczenie net-billing i jeszcze nie skorzystał z programu Mój Prąd instalacja fotowoltaiczna - 7 000 zł; Gruntowe pompy ciepła (pompy ciepła grunt/woda, woda/woda) - 28 500 zł; Magazyn energii - 16 000 zł; System zarządzania HEMS/EMS - 3 000 zł; Kolektory słoneczne - 3 500 zł; SUMA DOFINANSOWANIA - 58 000 zł

W Moim Prądzie 5.0 można było dostać nawet 58 000 zł1 dofinansowania. Warunkiem koniecznym było:

 • skorzystanie z dotacji w programie Mój Prąd po raz pierwszy,
 • kupno i instalacja większej ilości rozwiązań energooszczędnych,
 • przejście na system rozliczeń net billing.

Zeby uzyskać maksymalną dotację, należało:

 • założyć instalację fotowoltaiczną,
 • zamontować gruntową pompę ciepła (typu: grunt/woda, woda/woda),
 • dokupić do tego magazyn energii oraz system zarządzania HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne.

Oczywiście, nie było obowiązku kupowania wszystkich tych urządzeń. Można było dowolnie zestawiać urządzenia, ale kwota dotacji ulegała zmianie. Przykładowo, wybierając popularną pompę ciepła powietrze/woda, otrzymywało się na nią do 19 400 zł dofinansowania.

1 dofinansowanie nie mogło przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych

Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy

Najczęściej zadawane pytania

 • Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzony w fotowoltaice prąd stały przepływa przez inwerter (falownik) i zostaje przekształcony w prąd przemienny, czyli dokładnie taki jaki mamy w gniazdkach (230V). Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać - w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.

  Ilustracja przedstawiająca działanie instalacji fotowoltaicznej 1.Moduły fotowoltaiczne 2.Okablowanie DC (prądu stałego) 3.Inwerter (falownik) 4.Istniejąca instalacja elektryczna w budynku 5.Urządzenia elektryczne 6.Licznik dwukierunkowy 7.Sieć elektroenergetyczna
 • W TAURONIE dbamy o dostępność fotowoltaiki dla każdego, dlatego przygotowaliśmy atrakcyjną opcje finansowania zakupu fotowoltaiki – kredyt ratalny EKORATY RRSO 9,19% z okresem spłaty nawet do 12 lat. Przejdź na stronę finansowania i dofinansowań do fotowoltaiki aby dowiedzieć się więcej.
 • Zestaw instalacji fotowoltaicznej, który jest źródłem energii odnawialnej, składa się z modułów fotowoltaicznych które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Inwertera (falownika) - zmieniającego prąd stały na prąd zmienny, zabezpieczeń elektrycznych, które chronią inwerter przed uszkodzeniem, odpowiedniego okablowania po stronie stałoprądowej i zmiennoprądowej. Nad przepływem energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej i pobieranej z sieci czuwa licznik dwukierunkowy.

 • Zasada działania paneli fotowoltaicznych polega na tym, że ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele, zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną.  W tym celu foton (czyli minimalna jednostka światła) pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Jednostka światła jest pochłaniana przez ten krzem i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n (złącze dwóch półprzewodników niesamoistnych o różnych typach przewodnictwa: p i n.) możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej. Energia świetlna zostaje przekształcona na elektryczną. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, czyli jeżeli chcemy korzystać z energii elektrycznej w domowych instalacjach musimy zainstalować falownik (inwerter), który zmieni prąd stały generowany przez moduły fotowoltaiczne na prąd zmienny.

 • Tak. Panele fotowoltaiczne zostały zaprojektowane by wytrzymywać burze, gradobicia czy temperatury -30°C. Mają większą odporność na warunki atmosferyczne niż nowoczesne okna, czy drewniane budynki.

 • Poniżej znajdziesz zdjęcia instalacji fotowoltaicznych wykonanych przez partnerów TAURONA w 2021 roku.

  Dom z instalacją fotowoltaiczną Dom z instalacją fotowoltaiczną Dom z instalacją fotowoltaiczną Dom z instalacją fotowoltaiczną
 • Każdy moduł składa się z ogniw krzemowych połączonych szeregowo i/lub równolegle. Od góry i od dołu moduły są zalaminowane przezroczystą folią, dzięki czemu ogniwa pozostają w próżni. Przed uszkodzeniami mechanicznymi moduł chroni hartowana szyba o grubości 3,2 lub 4mm. Szyba ta zmniejsza także ilość odbitego promieniowania słonecznego, ograniczając straty energii, które powodują zmniejszenie uzyskanej przez moduł PV mocy. W ograniczeniu tych strat pomocne jest również wypolerowanie powierzchni szkła. W celu zmniejszenia odbicia światła pokrywa się je warstwą przeciwodblaskową lub stosuje się teksturowanie powierzchni.

  Od dołu modułu szczelność zapewnia specjalna folia typu „backsheet”. Do usztywnienia całej konstrukcji służy rama aluminiowa. Kolejnym elementem jest puszka przyłączeniowa, z której wychodzą dwa kable zakończone wtyczkami łączące moduły w szeregi. W tej puszce znajdują się diody bocznikujące („by passy”). Ich zadaniem jest nie dopuszczenie do przegrzania panelu, w przypadku wystąpienia zacienienia oraz nie dopuszczenie do znaczącego obniżenia ilości wytwarzanej energii elektrycznej. Niektóre puszki posiadają specjalny rozłącznik, który rozłączy szereg lub pojedynczy moduł w razie awarii.

 • Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma zazwyczaj ok. 1.2-2,5 m² i moc nominalną 200 – 550 Wat. By zapewnić energię elektryczną dla domu jednorodzinnego potrzeba od kilku do kilkunastu takich paneli. Szczegółowe obliczenie powierzchni warto oprzeć o: zużycie prądu i moc paneli, na które chcesz się zdecydować.

 • Wszędzie, gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Optymalny jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35°. Panele mogą być instalowane na własnych wysięgnikach, ogrodzeniach i innych strukturach. Można również zainstalować instalacje na gruncie, jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca na połaci dachowej.

 • Właściciele mikroinstalacji zwolnieni są z opłat przyłączeniowych, Koszt montażu licznika dwukierunkowego oraz zabezpieczeń leży po stronie operatora, Właściciele mikroinstalacji zwolnieni będą również z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej, Jeśli będziesz chciał przyłączyć instalację o mocy mniejszej niż wydane wcześniej warunki przyłącza, musisz tylko zgłosić ten fakt operatorowi.

 • Tak, znajdziesz ją pod tym adresem.
 • Oferta TAURONA obejmuje całą Polskę, ale najbogatszą ofertę mają Śląsk (m. in. Katowice, Gliwice, Rybnik czy Częstochowa), Małopolska, Dolny Śląsk i Opolskie. Jest tak dlatego, że w tych regionach TAURON jest również Operatorem Systemu Dystrybucyjnego i przez wiele lat udało nam się zbudować w południowej Polsce największą siatkę partnerów.
 • Więcej pytań i odpowiedzi dla tego produktu znajdziesz tutaj 

Dokumenty konieczne do podłączenie instalacji fotowoltaicznej

Dokumenty