TAURON opowiada o Powstaniach Śląskich

Opowiadamy i edukujemy na temat historii naszego regionu

TAURON z okazji obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego zorganizował wystawę przedstawiającą jego przebieg i bohaterów w nieoczywisty sposób.

Co Polacy wiedzą o Powstaniach Śląskich

Inspiracją do powstania wystawy było badanie opinii społecznej przeprowadzone przez IBRIS w czerwcu br. Wynika z niego, że w Polsce wiedza na temat śląskiego zrywu niepodległościowego jest niewielka. Jedynie 20 proc. ankietowanych przypisuje Wojciechowi Korfantemu największe zasługi w przyłączeniu Górnego Śląska do II RP. 65 proc. badanych nie potrafiło także określić nazwy góry, pod którą rozegrała się kluczowa bitwa III Powstania. Według wskazań ankietowanych spoza województwa śląskiego, przedwojenny Śląsk kojarzony jest głównie z górnictwem. Tylko 1 proc. pytanych wskazywało na hutnictwo, które stanowiło ówcześnie kluczowy element przemysłowego krajobrazu regionu.

O Śląskiej historii w nowoczesnej odsłonie

Z początkiem lipca plenerowa wystawa została zainaugurowana w Katowicach. Przez całe wakacje można ją było zobaczyć również w Krakowie, Warszawie Gdańsku oraz Wrocławiu. Ekspozycja poruszała najważniejsze wątki związane z III Powstaniem Śląskim, a także zrywami z lat 1919-1920. Przypominała historię i bohaterów tamtych wydarzeń, podkreślając potencjał regionu w zmieniającej się Europie. Zwiedzający mogli dowiedzieć się m.in. o udziale kolejarzy w Powstaniu, roli kobiet oraz o przywódcy, który zasłynął jako genialny szpieg.

#KochamŚląsk

W ramach obchodów przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej TAURON zorganizował już m.in.: Akcję #KochamŚląsk. Wtedy to na chłodni kominowej elektrowni w Jaworznie wyświetlany był portret Wojciecha Korfantego. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano też w mediach społecznościowych konkurs #KochamŚląsk. Łącznie nadesłano w nim 500 fotografii prezentujących walory przyrodnicze i architektoniczne Śląska. Najlepsze nagrodzone zdjęcia można podziwiać jako część wystawy historycznej.