Zrównoważony rozwój w Grupie TAURON
Inicjatywy te wspierają realizację wszystkich Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, ze szczególnym naciskiem na siedem z nich:
Czysta i dostępna energia
Zrównoważone miasta i społeczności
Działania w dziedzinie klimatu
Równość płci
Innowacyjność, przemysł, infrastruktura
Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
Wzrost gospodarczy i godna praca
Raportowanie ESG
TAURON publikuje informacje dotyczące aspektów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego w ramach publikacji corocznego sprawozdania zrównoważonego rozwoju (wcześniej sprawozdania na temat informacji niefinansowych), zapewniając transparentność działań i realizowanych zobowiązań. Dokument ten prezentuje podejście firmy do zrównoważonego rozwoju oraz osiągane wyniki w tych obszarach.
Raport ESG Grupy TAURON za rok 2024 został sporządzony w oparciu o standardy ESRS i jest integralną częścią Sprawozdania Zarządu z działalności TAURON Polska Energia SA oraz Grupy Kapitałowej TAURON za rok obrotowy 2024.
ESG jest kluczowym elementem nowej strategii Grupy TAURON 2025-2035
W nowej strategii Grupy TAURON kwestie związane z ESG zajmują jedno z czołowych miejsc. Zaktualizowane podejście do zrównoważonego rozwoju uwzględnia najistotniejsze wyzwania, przed którymi stoją zarówno firma, jak i cała branża energetyczna. Głównym celem pozostaje prowadzenie działalności w sposób odpowiedzialny – z myślą o teraźniejszości i przyszłości kolejnych pokoleń.
Nasze zobowiązania ESG
E - w zakresie środowiska naturalnego:
Odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych i troska o klimat: budowa OZE i magazynów energii dekarbonizacja ciepłownictwa 100% czystej energii dla Klientów w 2040 roku neutralność klimatyczna w 2040 roku transformacja energetyki konwencjonalnej
S - w zakresie społeczeństwa:
Pozytywny wpływ na społeczeństwo i budowanie zrównoważonego środowiska pracy: partnerstwo w rozwoju regionów różnorodność, inkluzywność i równość w pracy Klient w centrum uwagi oraz doświadczenie Klienta na najwyższym poziomie Rozwój produktów i usług oraz kanałów sprzedaży sponsoring i CSR zorientowany na środowisko, społeczności lokalne oraz pracownika edukacja bezpiecznego, ekologicznego i oszczędnego użytkownika energii elektrycznej.
G- w zakresie odpowiedzialnego zarządzania:
Zarządzanie w oparciu o najlepsze praktyki: Stosowanie kolejnych zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW nowoczesny i transparentny Model Biznesowy organizacja i zarządzanie procesowe Kodeks Grupy TAURON uporządkowana struktura zarządzania Grupą TAURON pod względem biznesowym i kodeksowym (KSH) jasno określone zasady podejmowania decyzji i odpowiedzialności.
Mierzalne cele zrównoważonego rozwoju
Silne osadzenie tematyki zrównoważonego rozwoju i racjonalnego zarządzania zasobami w strategii Grupy TAURON potwierdza uwzględnienie tzw. stopnia zazielenienia jako jednego z kluczowych wskaźników efektywności, na podstawie którego monitorowane będą postępy w realizacji długofalowych celów strategicznych. Wskaźnik ten obejmuje m.in.:
- zwiększenie mocy zainstalowanej w OZE i magazynach energii do 3,4 GW w 2030 r. oraz 6,1 GW w 2035 r.,
- osiągnięcie 50% udziału energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych w sprzedaży energii elektrycznej do 2035 r.,
- odejście od węgla do produkcji ciepła do 2030 r.,
- odstawienie bloków węglowych do 2030 r. (z wyjątkiem bloku 910 MW w Jaworznie),
- gotowość do wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych (lub samodzielnie bloku 910 MW w Jaworznie) do 2030 r., a w przypadku braku wydzielenia samodzielność finansową (ringfencing),
- osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 r.,
- eliminacja zużycia papieru o 80% do 2035 r.
Zewnętrzna weryfikacja osiąganych wskaźników zrównoważonego rozwoju
Kryteria ESG zyskują coraz większe uznanie zarówno w sferze gospodarki realnej (wśród producentów, usługodawców i konsumentów), jak i na rynkach finansowych. W poniższych dokumentach, przestawiamy informacje i dane opisujące naszą działalność w obszarze środowiska, klimatu, społeczeństwa i pracowników oraz ładu korporacyjnego.