Raport bieżący nr 25/2011


Aktualizacja Strategii Korporacyjnej

28.04.2011

Zarząd TAURON Polska Energia S. A. informuje, iż 28 kwietnia 2011 roku podjął uchwałę w sprawie aktualizacji Strategii Korporacyjnej przyjmując dokument pt. "Strategia Korporacyjna Grupy TAURON na lata 2011-2015 z perspektywą do roku 2020". Strategia została w tym samym dniu pozytywnie zaopiniowana przez Radę Nadzorczą zgodnie z §20 ust. 1 pkt. 8 Statutu Spółki. Przyjęty dokument jest aktualizacją "Strategii Korporacyjnej dla Grupy Kapitałowej TAURON Polska Energia S.A. na lata 2008-2012 z perspektywą do 2020 r.", przyjętej Uchwałą Zarządu nr 659/I/2008 21 października 2008 r., której założenia Spółka przedstawiła w Prospekcie Emisyjnym zatwierdzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego 27 maja 2010 r. (s. 168), a następnie w sprawozdaniu z działalności Grupy Kapitałowej TAURON Polska Energia S.A. za rok obrotowy 2010 opublikowanym w raporcie rocznym Spółki 15 marca 2011 r.

Po dwóch latach wdrażania Strategii Korporacyjnej dla Grupy TAURON dokonano przeglądu dotychczasowych działań, oceny ich realizacji, a także weryfikacji założeń przyjętych w ówczesnych warunkach gospodarczych. Ważną grupą czynników, które analizowano i uwzględniono w aktualizacji Strategii Korporacyjnej, były nowe realia rynkowe i trendy w elektroenergetyce oraz przesłanki prawne (pakiet energetyczno-klimatyczny, nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, Polityka energetyczna Polski do 2030 r., Program energetyki jądrowej). W efekcie przeprowadzonych analiz powstała aktualizacja Strategii Korporacyjnej Grupy TAURON. Odpowiada ona na najważniejsze wyzwania rynkowe oraz jasno definiuje priorytety strategiczne, które w formie celów i zadań przeniesiono kaskadowo na poszczególne obszary biznesowe.

Nie uległa zmianie zarówno misja, jak i wizja Grupy TAURON. Misją Grupy pozostaje "Zapewnienie energii naszym klientom w oparciu o najlepsze praktyki gwarantujące wzrost wartości firmy", a wizją: "Należeć do grupy wiodących firm energetycznych w regionie".

Zweryfikowana Strategia Korporacyjna opiera się na przedefiniowanych priorytetach strategicznych, nadrzędnym celem strategicznym pozostaje ciągły wzrost wartości zapewniający zwrot z zainwestowanego kapitału dla akcjonariuszy. Wartość będzie mierzona na bazie podstawowych wskaźników budowy wartości: przyrostu poziomów EBITDA i ROIC. Kluczowym kierunkiem Strategii stała się koncentracja na wzroście w obszarach działalności, w których istnieje największy potencjał osiągnięcia wysokich stóp zwrotu z inwestycji oraz dywersyfikacja portfela wytwórczego. Dodatkowo podtrzymany został cel dalszej poprawy efektywności oraz budowania efektywnej organizacji. Nowym celem strategicznym dla Grupy jest zarządzanie ekspozycją na ryzyko rynkowe i regulacyjne.

W efekcie Strategia Korporacyjna Grupy TAURON koncentruje się na czterech głównych celach, które łącznie umożliwiają wzrost wartości Grupy:
1. Wzrost w najbardziej atrakcyjnych obszarach działalności
2. Efektywność operacyjna i inwestycyjna na poziomie najlepszych praktyk
3. Zarządzanie ekspozycją na ryzyka rynkowe i regulacyjne
4. Budowa efektywnej organizacji.

Poniżej przedstawiono podstawowe informacje dotyczące każdego z tych celów.

1. Wzrost w najbardziej atrakcyjnych obszarach działalności
a) Budowa nowych mocy wytwórczych
b) Zyskowne akwizycje (okazje biznesowe) aktywów w obszarze działalności podstawowej.

Wzrost skoncentrowany będzie w obszarach działalności, w których istnieje największy potencjał osiągnięcia wysokich stóp zwrotu z inwestycji tj. OZE i Wytwarzania. Ze względu na potrzeby odbudowy mocy wytwórczych i związane z tym wysokie nakłady inwestycyjne, priorytetem dla Grupy będą inwestycje w aktywa wytwórcze (i potencjalne akwizycje w tym zakresie) na rynku krajowym. Łączne nakłady inwestycyjne Grupy TAURON w latach 2011-2020 wyniosą ok. 44-45 mld PLN.

W ramach portfela wytwórczego zakłada się uruchomienie do roku 2020 nowych mocy wytwórczych w różnych technologiach. Zweryfikowana strategia potwierdziła aktualność rozpoczętych projektów inwestycyjnych. W ramach planowanych inwestycji celem jest uruchomienie mocy wytwórczych na poziomie 2400 MW, w tym w szczególności:
- 1010 MW w technologii opartej o węgiel kamienny (910 MW w El. Jaworzno III, moce w kogeneracji: 50 MW w EC Tychy, 50 MW w EC Bielsko-Biała)
- 735 MW w technologii opartej o paliwo gazowe, w tym 335 MW w kogeneracji (udział 50% w bloku gazowo-parowym 400 MW w EC Stalowa Wola, budowanym z udziałem partnera strategicznego - PGNiG S.A. oraz 135 MW w EC Katowice) oraz udział 50% w bloku klasy 800 MW w El. Blachownia, budowanym z udziałem partnera strategicznego – KGHM Polska Miedź S.A.
- 240 MW w biomasie (m.in. blok 50 MW w El. Jaworzno III, 40 MW w EC Tychy, 50 MW w El. Stalowa Wola).

W ramach weryfikacji portfela aktywów wytwórczych oraz redukcji ryzyka związanego z ekspozycją na CO2, TAURON zadecydował o konieczności zwiększenia udziału posiadanej mocy w technologiach niskoemisyjnych. Oznacza to wzrost aspiracji oraz znaczenia Obszaru OZE dla Grupy. Grupa w 2020 roku będzie posiadać do 800 MW w energetyce wiatrowej i biogazowej. TAURON będzie prowadził działania w zakresie przygotowań do procesu budowy elektrowni jądrowej.

Planowany rozwój Obszaru Ciepła związany jest z dalszą integracją podmiotów z sektora ciepłowniczego i rozwojem małej kogeneracji. Docelowo Obszar Ciepła ma integrować dystrybutorów oraz wytwórców ciepła w jednym podmiocie gospodarczym. Proces tworzenia Obszaru Ciepła będzie przebiegał etapowo: do 2011 r. planowane jest zakończenie procesu integracji PEC Katowice i PEC w Dąbrowie Górniczej, a całkowite zakończenie integracji podmiotów w obszarze, zgodnie z docelowym modelem Grupy, zaplanowano w roku 2013.

2. Efektywność operacyjna i inwestycyjna na poziomie najlepszych praktyk
a) Finalizacja integracji i realizacja korzyści z synergii
b) Poprawa efektywności kosztowej poprzez restrukturyzację działalności operacyjnej oraz integrację funkcji wsparcia
c) Wdrożenie programu poprawy efektywności inwestycyjnej.

Strategia Grupy TAURON przewiduje dalszą realizację synergii z integracji spółek Grupy. Rozpocznie się kolejny etap restrukturyzacji poprzez poprawę procesów zarządczych oraz integrację funkcji wsparcia. Obejmie to również centralizację i, w uzasadnionych przypadkach, outsourcing obszarów niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością Grupy.

TAURON będzie kontynuował priorytetowe podejście do dyscypliny kosztowej w każdym obszarze biznesowym w zakresie nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych. Działania związane z poprawą efektywności operacyjnej i inwestycyjnej pozwolą również przygotować Grupę na niekorzystny scenariusz rozwoju ścieżek cenowych.

3. Zarządzanie ekspozycją na ryzyka rynkowe i regulacyjne
a) Dywersyfikacja struktury aktywów wytwórczych
b) Udział w kształtowaniu aktywnej polityki regulacyjnej zmniejszającej ryzyko i kreującej korzystne warunki do rozwoju
c) Efektywna strategia zabezpieczeń
d) Utrzymanie niskokosztowych źródeł paliwa.

W obliczu wielu parametrów rynkowych i regulacyjnych, istotnym elementem strategii jest aktywne zarządzanie ryzykami rynkowymi. W celu optymalizacji tych ryzyk i maksymalizacji stóp zwrotu Grupa zdywersyfikuje portfel wytwórczy odpowiednio dobierając poszczególne rodzaje technologii (ograniczenie ryzyka długoterminowego wynikającego z decyzji inwestycyjnych) oraz wypracuje efektywną politykę zabezpieczeń, w tym zabezpieczeń dostaw energii (ograniczenie ryzyka średnio- i krótkoterminowego wynikającego z aktywności handlowej). Polityka ta umożliwi ograniczenie zmienności wyniku w Grupie poprzez zarządzanie portfelem aktywów i kontrolę limitów ryzyka.

W roku 2010 98% zainstalowanej w Grupie mocy przypadało na technologie węglowe. W 2020 r. ich udział spadnie do ok. 70%, w tym 15-20% z nowych bloków. Udział technologii niskoemisyjnych, tj. gazowej, wiatrowej, wodnej, biomasowej i biogazowej wyniesie ok. 30%. Taka dywersyfikacja portfela odpowiada wzrostowi produkcji z 23,8 TWh w 2010 r. do 36,7 TWh w 2020 r., co stanowi wzrost o ok. 54%.

Efektywna strategia zabezpieczeń obejmie całość działań w łańcuchu wartości Grupy, począwszy od zabezpieczenia zakładanego wolumenu dostaw paliwa z posiadanych źródeł, a skończywszy na pokryciu określonego wolumenu energii elektrycznej sprzedawanej odbiorcom końcowym z własnych jednostek wytwórczych. Polityka zagwarantuje bezpieczne funkcjonowanie posiadanych aktywów w Obszarze Wytwarzania poprzez zapewnianie dostaw paliwa i utrzymywanie jego ceny na akceptowalnym poziomie. Nowe cele handlowe dotyczyć będą: efektywnego wykorzystania aktywów Grupy, aktywnego zarządzania ryzykiem rynkowym w Grupie oraz rozszerzania działalności w obszarach generujących dodatkową masę marży.

4. Budowa efektywnej organizacji
a) Doskonalenie organizacji sprzedaży i obsługi klienta
b) Zwiększanie kompetencji w Obszarze OZE
c) Wdrożenie programu zarządzania zasobami ludzkimi i zarządzania przez cele.

W Obszarze Sprzedaży, z uwagi na liczne zmiany dokonane w latach 2008-2010 (zakończony proces utworzenia oddzielnych spółek TAURON Sprzedaż oraz TAURON Obsługa Klienta, zadania wynikające z nowego modelu biznesowego Grupy), realizowane będą cele związane przede wszystkim z maksymalizacją masy marży. Dla Obszaru Obsługi Klienta postawiono cele związane z poprawą jakości obsługi, ujednoliceniem procesów oraz optymalizacją kosztów.

Skuteczne wdrożenie strategii w pełnym łańcuchu wartości poprawi pozycję Grupy TAURON wśród wiodących firm energetycznych w regionie.

Podstawa prawna:
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne

Podpisy osób reprezentujących spółkę:
Dariusz Lubera - Prezes Zarządu
Joanna Schmid - Wiceprezes Zarządu


Zobacz więcej raportów bieżących