Raport bieżący nr 12/2017


Podpisanie listu intencyjnego w sprawie projektu zgazowania węgla

20.04.2017

Zarząd TAURON Polska Energia S.A. (dalej: „Emitent”) informuje, że w dniu 20 kwietnia 2017 r. pomiędzy Emitentem oraz spółką Grupa Azoty S.A. (dalej: „Grupa Azoty”, a łącznie z Emitentem: „Strony”), został podpisany list intencyjny (dalej: „List intencyjny”) określający ogólne zasady dotyczące rozpoczęcia współpracy nakierowanej na realizację projektu zgazowania węgla (dalej: „Projekt”).

Strony zawarły List intencyjny z uwagi na fakt, iż spośród różnych metod konwersji węgla decydujące znaczenie w perspektywie średnio i długoterminowej posiadają te, które oferują efektywne wykorzystanie zasobów węgla, zgodne również z kierunkami polityki Unii Europejskiej. Wynika to m.in. z konieczności obniżania uciążliwości ekologicznej procesów energetycznych i chemicznych, w tym znaczącego obniżenia emisji CO2.

Produktem układu technologicznego, którego dotyczy List intencyjny, jest przede wszystkim gaz syntezowy o składzie pozwalającym na zastosowanie go bezpośrednio do produkcji wodoru, amoniaku, metanolu lub innych chemikaliów. Strony uznały, że obecne zużycie gazu ziemnego w przemyśle nawozów azotowych można częściowo zastąpić gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. Stwarza to nowe perspektywy dla przemysłu wydobywczego, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez rozwój niskoemisyjnej technologii.

Projekt znajduje się na etapie preFeed (Preliminary Front End Engineering Design) i analiz towarzyszących, w tym rynkowych. W ramach Projektu Grupa Azoty zleciła prace związane z dokumentacją, w szczególności wstępny wybór licencjodawców oraz aktualizację analiz. Szacowana wartość Projektu wynosić będzie od 400 do 600 mln EUR, w zależności od wybranej wersji technologicznej.

Emitent zadeklarował swój udział w realizacji Projektu na zasadach, które zostaną określone przez Strony w odrębnych umowach, w tym przy założeniu dobrania i wykonania instalacji zapewniającej maksymalizację wykorzystania węgla kamiennego pochodzącego z kopalń należących do grupy kapitałowej Emitenta. Jeżeli Emitent nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ilości lub parametrów węgla wymaganych przez instalację, dopuszcza się uzupełnianie dostaw węglem pochodzącym od innych dostawców.

List intencyjny wyraża gotowość Stron do podjęcia rozmów oraz określa ogólne ramy współpracy i nie rodzi na obecnym etapie skutków finansowych ani zarządczych dla poszczególnych Stron. Strony zadeklarowały zamiar współpracy oraz wyraziły wolę podpisania dalszych umów, w tym umów związanych z utworzeniem wspólnej spółki celowej (SPV) realizującej Projekt. List intencyjny obowiązuje do dnia 31 grudnia 2017 roku. Każda ze Stron ma prawo wypowiedzieć List intencyjny z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

Podpisy osób reprezentujących spółkę:
Filip Grzegorczyk - Prezes Zarządu
Jarosław Broda - Wiceprezes Zarządu


Zobacz więcej raportów bieżących