Internet rzeczy dla inteligentnego miasta

25.09.2018
Ciągła ewolucja i rozwój Internetu oraz powszechna digitalizacja wszystkich aspektów naszego życia, połączona z nowymi możliwościami w zakresie komunikacji, przetwarzania i odbioru danych przyczyniła się do powstania nowej idei Internet of Things (IoT).
  • Internet Rzeczy (IoT), to wszystkie codzienne urządzenia włączone do globalnej sieci, inteligentne i zarządzane zdalnie. Już dzisiaj możemy zdalnie zmieniać temperaturę w domu, sterować światłem, telewizorem i otrzymywać powiadomienia. Idea Internetu Rzeczy rozwija się dynamicznie i podbija świat. Jego istota, tkwi nie tyle w samych urządzeniach, co w drzemiącym w nim potencjale, jakimi są gromadzone i wysyłane przez nie dane. Cztery główne kierunki rozwoju IoT to: Przemysł, Inteligentne miasta, Zarządzanie energią i Samochody.

    Podstawowym celem Internetu rzeczy jest stworzenie inteligentnych przestrzeni, w tym miejskich, w różnych obszarach: transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, jakości środowiska, systemów zdrowia i innych związanych z życiem codziennym. Podstawą rozwoju inteligentnych przestrzeni jest dostarczenie technologii, która zapewni ich realizację, w tym technologii Internetu Rzeczy. Jednym z głównych odbiorców tej technologii są miasta.

    Według szacunków Cisco, zawartych w Global Cloud Index Study, w 2018 roku IoT wytwarzać będzie rocznie ponad 400 Zettabajtów danych.

    Jak podaje IDC globalny rynek "Internet of Things" powiększa się średnio w tempie 16,9 proc. w skali roku. Według raportu „Worldwide Internet of Things Forecast, 2015–2020” w 2015 roku jego wartość szacowana była na poziomie 655,8 mld USD, ale w 2020 roku ma sięgnąć już 1,07 bln USD. Imponująco przedstawia się również wzrosty rynku IoT w Polsce. W raporcie „Worldwide IoT Spending Guide by Vertical” czytamy, że wartość polskiego rynku IoT w 2018 roku sięgnie aż 3,1 mld USD.

  • IoT w Polsce – deklaracje miast co do chęci wdrożenia rozwiązań IoT

  • IoT w Polsce

  • Energetyka przyszłości


    Nieustannym zmianom podlega również sektor energetyczny. Zwiększająca się świadomość społeczeństwa w tym zakresie, jak również większa dostępność dedykowanego i spersonalizowanego portfela usług, nadaje rytm rozwoju w kierunku cyfrowej transformacji. Dostrzec można rosnący popyt na szeroko rozumiane usługi, a klientowi nie wystarczy już tylko tradycyjna oferta. Coraz częściej bowiem klient skupia się, nie na przedmiocie, a na świadczonych przez firmy dodatkowych usługach. W efekcie należy spodziewać się dalszego wzrostu usług również w ofercie firm energetycznych, które będą wykraczać poza utarte ramy oferty w zakresie dostarczania energii elektrycznej.

    Na rynku energii w Polsce rośnie konkurencja, dlatego firmy energetyczne muszą stale poszukiwać nowych rozwiązań. Grupa TAURON wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów realizuje projekty B+R, które pozwolą sprostać nowym wyzwaniom. IoT może wprowadzić nową jakość do świadczonych obecnie usług poprzez ich rozwój na przykład w obszarze obsługi klienta. Potencjał rozwoju IoT dostrzegają najwięksi gracze na energetycznym rynku, inwestując w rozwiązania związane z inteligentnymi sieciami, inteligentnym budownictwem czy efektywnością energetyczną.

    Obecnie brak jest kompleksowych i spójnych rozwiązań IoT dostępnych na rynku. W tym kontekście przygotowaliśmy rozwiązania wykorzystujące Internet Rzeczy (IoT), które pozwolą nam stworzyć nową wartość w oparciu o tą technologię.

    Inteligentne Miasta

    Ośrodek badawczy MIT (Massachusetts Institute of Technology) zajmujący się problematyką smart city definiuje to pojęcie, jako inteligencję mieszczącą się w połączeniu coraz bardziej skutecznych cyfrowych sieci telekomunikacyjnych (porównywanych do nerwów), wszechobecnie występującej inteligencji (porównywanej do mózgów), czujnikach i znacznikach (porównywanych do narządów zmysłów) oraz oprogramowaniu (porównywanym do wiedzy i kompetencji poznawczych). Inteligencja ta nie istnieje w oderwaniu od innych systemów miejskich. Istnieje rosnąca sieć nakładających się połączeń do mechanicznych i elektrycznych systemów zainstalowanych w budynkach, systemów wbudowanych w sprzęty gospodarstwa domowego, systemów transportu, sieci elektrycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych oraz systemów bezpieczeństwa mieszkańców miast.

    Europejskie Smart City stanowią największy udział w liczbie projektów IoT realizowanych w Europie oraz stanowią 47% projektów Smart City na świecie. Światowy prym w budowaniu inteligentnego przemysłu oraz Smart Energy, stanowiących niemal połowę wszystkich tego typu działań, wiedzie Ameryka. Liczba projektów realizowana w grupie państw wchodzących w skład Asia-Pacific (APAC), jest znacznie mniejsza w porównaniu do reszty świata, ale również skupia się wokół inteligentnego przemysłu oraz inteligentnych miast.

    Populacja miast na świecie gwałtownie rośnie. Wymaga to rozwoju miejskiego systemu zarządzania, który może zoptymalizować jego rozwój i obniżyć koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie. Nowym problemem, wymagającym szczegółowej analizy, jest kwestia stopnia zmian przestrzennych i gospodarczych miasta w wyniku zastosowania zaawansowanej technologii. Ich rozwój i racjonalne wykorzystanie poprawi jakość usług publicznych, oszczędzając czas i pieniądze, a ostatecznie podniesie jakość życia w mieście i pozwoli osiągnąć w pełni statut Smart City. Założenia te nie są jednak możliwe do realizacji bez rozwoju Internetu Rzeczy.

    Poniżej przykłady zastosowania IoT w polskich miastach:
    Zintegrowany system monitoringu wizyjnego
  • Ogólnodostępne strefy Internetu bezprzewodowego
  • Aplikacje umożliwiające partycypację mieszkańców w życiu miasta
  • Proekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim
  • Wielofunkcyjne karty miejskie dla mieszkańców
  • Zarządzania siecią ciepłowniczą /gazową /wodną
  • Miejskie wypożyczalnie rowerowe
  • Systemy transportowe zarządzania ruchem
  • Rozwiązania zrównoważonego budownictwa publicznego
  • Strefy Park&Ride
  • Smart Grid, Smart Metering – zarządzanie sieciami energetycznymi
  • Promowanie rozwiązań car-sharing
Dynamiczny rozwój urządzeń posiadających dostęp do sieci spowodował, że idea Internet of Things stała się nie tylko realna, ale i wskazywana jako jeden z kluczowych motorów rozwojowych światowej gospodarki przyszłości.