TAURON szykuje się na nowe pokolenie

15.11.2018
Analizy przyszłych trendów na rynku pracy obejmują prognozy demograficzne, które jasno wskazują na mniejszą liczbę dostępnych pracowników, a szczególnie wysoko wykwalifikowanych ekspertów. Zarządzanie wiedzą i kompetencjami w aspekcie zapobiegania ryzyku powstania luki kompetencyjnej i pokoleniowej, rozumianych jako brak istotnych z punktu widzenia organizacji kompetencji, nigdy wcześniej nie miało aż tak istotnego znaczenia jak obecnie.
Wspomniane wyżej trendy rynku pracy znalazły odbicie w pierwszym badaniu luki pokoleniowej w latach 2018 – 2027 przeprowadzonej w Grupie TAURON. Głównym powodem, który został zidentyfikowany jako wpływający na możliwość powstania luki jest wiek pracowników i perspektywa ich przejścia na emeryturę. Dzisiaj w Grupie TAURON 36,2% pracowników to osoby powyżej 50 roku życia, a na przestrzeni najbliższych 10 lat z powodu odejść emerytalnych może zabraknąć nawet 4,5 tysiąca pracowników, w tym specjalistów na stanowiskach kluczowych. Budując nowoczesną energetykę jutra, Grupa TAURON potrzebuje także nowych kompetencji, które pozwolą z sukcesem realizować ambitne plany rozwoju. Luka kompetencyjna i pokoleniowa to ryzyka jutra, do których TAURON przygotowuje się już dzisiaj podejmując szereg inicjatyw, w tym wspierających kształcenie przyszłych pokoleń fachowców w ramach modelu współpracy miedzy nauką a przemysłem.

Powyższe statystyki wyraźnie wskazują na to, że w organizacji potrzebni są młodzi ludzie i wymiana wiedzy między pokoleniami, w szczególności  pomiędzy tymi najmłodszymi i doświadczonymi już pracownikami. Pojawienie się na rynku pracy nowego pokolenia pracowników (tzw. pokolenie Z – urodzeni po 1990 roku), sprawia, że w ponad 24 tysięcznej Grupie TAURON na co dzień współpracują ze sobą trzy pokolenia. 

Jak zatem zarządzać wielopokoleniowymi zespołami? Jak motywować i budować zaangażowanie pracowników w różnym wieku? Jak wykorzystać potencjał oraz mocne strony każdego pokolenia oraz zapewnić międzypokoleniowy transfer wiedzy? 

Odpowiedzi na powyższe pytania, padły podczas zorganizowanej przez Grupę TAURON  6 listopada konferencji „MOC Pokoleń”. Do udziału w niej zaproszona została kadra menadżerska wszystkich obszarów biznesowych Grupy, pracownicy obszaru HR, przedstawiciele administracji, szkół i uczelni oraz instytucji współpracujących z TAURONEM, a także samorządowcy. Eksperci z zakresu zarządzania wielopokoleniowością, w formule krótkich 18-minutowych wystąpień inspirowali uczestników oraz dostarczali realnych przykładów, często potwierdzonych badaniami naukowymi, że współpraca różnych pokoleń, jest dla organizacji ogromną szansą i okazją do rozwoju.  

Aby dobrze wykorzystać taką szansę, kluczowe stają się nowe kompetencje menadżerów. Konieczna jest zdolność menadżerów do budowania partnerstwa w wielopokoleniowych zespołach, otwartość na różnorodność oraz promowanie wymiany wiedzy i współpracy pomiędzy pracownikami z różnych pokoleń.

Głównym zadaniem współczesnego menadżera staje się dbałość o to, aby wszyscy pracownicy, niezależnie od pokolenia, mieli poczucie, że dla każdego jest miejsce w organizacji.

Podczas konferencji eksperci zaprezentowali wskazówki dla liderów i członków zespołów, które pozwalają na efektywną współpracę w zróżnicowanym wiekowo zespole. Są to m.in.:

  1. Ustalenie jasnych zasad współpracy.
  2. Właściwe (precyzyjne) delegowanie zadań.
  3. Cierpliwość w uczeniu się siebie nawzajem.
  4. Docenianie indywidualnego wkładu pracownika w wykonane zadanie (informacja zwrotna).
  5. Korzystanie z różnorodności zespołów do tworzenia najlepszych pomysłów.
  6. Budowanie przekonania w zespole, że każdy patrzy na świat inaczej, co pozwala zmniejszyć ryzyko błędów i zwiększyć szanse na sukces. 

    i najważniejsza: 

  7. Wzajemny szacunek, bo zgodnie z mottem konferencji „Każde pokolenie ma coś mocnego do przekazania”.


Moc pokoleń